Spotkanie po latach                                                       red. W. Bieniek

     W sobotę 2 sierpnia w naszej szkole spotkali się absolwenci , którzy naukę w naszych murach zakończyli 11 lat temu. Wychowawcą klasy był obecny na spotkaniu Pan Sławomir Mazurek. W spotkaniu uczestniczył również Pan Józef Talik. Podczas wizyty,  goście mogli zwiedzić  i porównać jak szkoła zmieniła się przez ostatnie lata. Największe wrażenie na uczestnikach spotkania zrobiła hala maszyn, która powstała w ramach projektu w oparciu o środki unijne.

Sprawozdanie z upowszechniania projektu w Programie Leonardo da Vinci 2013-1-PL1-LEO01-37994                                                        red. I. Bartos

    Projekt „Ekologia i agroturystyka jako szansa na zwiększenie dochodów ludności wiejskiej” realizowany w Zespole Szkół Rolniczym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu stopniowo dobiega końca. Wszystkie działania podejmowane w ramach projektu, odbyły się przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.

W ramach upowszechniania projektu koordynator oraz opiekunowie grup młodzieży uczestniczyli w spotkaniach poświęconych realizacji Programu LdV. ....więcej


Żarnowiec TRZECI w Polsce                                             red. R. Florek

  XVIII FINAŁ  OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY TURNIEJ MOTORYZACYJNY. W dniach 13-14 czerwca w Tarnowie Podgórnym i na Torze "Poznań" odbył się  Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. W finale tym udział brało 16 szkół – zwycięzców eliminacji wojewódzkich. Województwo śląskie reprezentowała drużyna z ZSRCKU w Żarnowcu w składzie Bartłomiej Pustułka, Tomasz Siejka i Sylwester Grabowski. Przed rozpoczęciem turniejowych zmagań, w pierwszym dniu rywalizacji uczestnicy turnieju mieli okazję do zapoznania się z funkcjonowaniem  Interaktywnego Centrum Bezpieczeństwa ŠKODA AUTOLAB w Poznaniu. Następnie po kolacji rozpoczęła się konkurencja – sprawdzian ze znajomości przepisów ruchu drogowego i historii motoryzacji. W drugim dniu turnieju , uczestnicy przenieśli się na  Tor „ Poznań” gdzie odbyły się pozostałe konkurencje – udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, jazda samochodem z talerzem Stewarda, jazda sprawnościowa motorowerem i obsługa codzienna motocykla, motoroweru i samochodu. Zmagania były bardzo wyrównane, zadania – testy z przepisów oraz udzielanie pierwszej pomocy były bardzo trudne. Podczas jazdy sprawnościowej motorowerem i samochodem liczyła się każda sekunda ponieważ wszystkie drużyny prezentowały bardzo wysoki poziom przygotowania. Zawodnikom z Żarnowca najlepiej wypadła obsługa codzienna’ zdobyli 14 punktów na 15 możliwych. Po zakończeniu zmagań i podliczeniu punktów okazało się, że uczniowie ZSRCKU z Żarnowcu zajęli bardzo wysokie trzecie miejsce. Tym samym potwierdzili swoje bardzo wysokie umiejętności i udowodnili, że zwycięstwo w zmaganiach wojewódzkich nie było przypadkiem. Żarnowieccy uczniowie, których przygotowywali Panowie Jacek Kijowski i Robert Florek już po raz siódmy uczestniczyli w finałach krajowych.

Czwarte miejsce Andrzeja!                                              red. W. Bieniek

    W dniach 6 - 7 czerwca 2014 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Nawojowej odbyły  się Eliminacje Centralne XXXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Organizatorem olimpiady na szczeblu centralnym był Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie przy współpracy ZSP w Nawojowej. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych skierowana jest do młodzieży szkół rolniczych. Konkursowe zmagania odbywają się w 9 blokach tematycznych takich jak: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, ogrodnictwo, mechanizacja rolnictwa, ochrona i inżynieria środowiska, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo oraz architektura krajobrazu. Podczas tej edycji olimpiady w eliminacjach centralnych wystąpiło prawie 250 uczestników z całego kraju. Szkoła z Żarnowca reprezentowana była przez jednego ucznia w bloku produkcji roślinnej. Uczniem tym był Andrzej Bem, którego przygotowywała Pani Alina Gomułka. Andrzej w bardzo silnie obsadzonej konkurencji zdobył wysokie czwarte miejsce. Do podium zabrakło zaledwie jednego punktu.

Mistrzostwa Polski w Ju-jitsu                                           red. W. Bieniek

       W sobotę 7-go czerwca w Olkuszu odbyły się Mistrzostwa Polski Międzynarodowej Federacji Sztuk Walki IMAF POLSKA. Na zwodach świetnie wypadli uczniowie ZSRCKU w Żarnowcu – członkowie Klubu Sportów Walki ARASHI, których przygotowywał trener Ryszard Matuszczyk. Srebrne medale we fightingu zdobyli: Kacper Barczyk i Krystian Kania, brąz Krystian Lelątko. W duo systemie brąz zdobyły Ilona Nowak z Oliwią Rytkowską. Bardzo dobrze zaprezentowali się również trenerzy Ryszard Matuszczyk i Damian Paszewski, którzy ostatecznie zajęli 2 miejsce i zdobyli srebrne medale. Srebrny medal wywalczył również Piotr Kobyłka, który ćwiczy razem z zawodnikami  ZSRCKU.

Leonardo da Vinci                                                         red. M. Syguła

     Kolejna grupa 18 uczniów Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu ukończyła dwutygodniowy staż w Niemczech. Projekt, w którym uczestniczyli stażyści, został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe Życie”.
    Nasza grupa uczniów odbywała staż w niemieckim Ośrodku kształcenia zawodowego ILLUT Berlin - Bransenburg,w miejscowości Paulinenaue w powiecie Havelland.
    Uczniowie naszej szkoły przez dwa tygodnie pod okiem niemieckich i polskich opiekunów zdobywali nowe umiejętności i doświadczenia. Zajęcia odbywały sie na terenie ośrodka, który dysponuje obiektami gastronomicznymi i bazą hotelową. Często korzystają z niego mieszkańcy Berlina, którzy chcą spędzić czas na terenach wiejskich. również okoliczni mieszkańcy często korzystają z bazy obiektu, jako gospodarstwa agroturystycznego, sali bankietowej, ogrodów i parku.
    Zajęcia praktyczne powiązane z teorią polegały na opanowaniu umiejętności związanych z prowadzeniem agroturystyki, analizie uwarunkowań prawnych prowadzenia działalności usługowej dla rolnictwa, nabywaniu umiejętności w zakresie organizacji imprez okolicznościowych. Podczas stażu poznawaliśmy nowe techniki podnoszące konkurencyjność swoich umiejętności na rynku oraz obyli się w historii, kulturze i tradycji Niemiec.
    Uzupełnieniem zajęć było poznanie zasad działania stacji uzdatniania wody zaopatrującej w wodę Berlin oraz pobyt w gospodarstwie tradycyjnym "Karls", gdzie wszystkie produkty spożywcze i rzeczy użytkowe zostały wykonane ręcznie. Zaobserwowaliśmy tam alternatywne sposoby i pomysły na urozmaicenie oraz uatrakcyjnienie prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego. W ramach wolnego czasu wzięliśmy także udział w organizowanych targach „Himmelfahrt geht's los - das Brala".  Obserwowaliśmy tam nowe gatunki zwierząt gospodarskich i domowych, nowoczesne technologie, maszyny i urządzenia rolnicze.
    Każdy był bardzo zadowolony z atrakcyjności stażu. Między wykładem a pracą świetnie został zorganizowany czas na poznawanie bliższej i dalszej okolicy.
    Odbycie stażu pozwoliło nam rozwinąć swoje pojęcie na temat nowoczesnego europejskiego rolnictwa agroturystycznego.

                                                                             Małgorzata Syguła
Uczestniczka stażu, uczennica ZSRCKU w Żarnowcu

Wycieczka do Zakopanego                                              red. W. Bieniek

      28 maja w związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka, uczniowie naszej szkoły odbyli wycieczkę w najwyższe polskie góry - Tatry. Pierwotnie celem wyjazdu miało być Morskie Oko, ale mając na uwadze warunki atmosferyczne, uwagi TOPR i przewodnika, który w tym dniu opiekował się młodzieżą - zmieniono trasę na Doliną Kościeliską, która jest jedną z najatrakcyjniejszych tatrzańskich dolin. Po kilku godzinach marszu uczniowie przejechali do Zakopanego, gdzie mogli pospacerować i zrobić zakupy. Oczywiście najwięcej atrakcji było pod Wielką Krokwią, na Krupówkach i pod Gubałówką.

Wizyta w zakładzie Norma                                                 red. J. Głąb

      Dnia 14.04.2014 r. uczniowie naszej szkoły zwiedzili zakład pracy Norma Polska w Sławniowie. Młodzież zapoznała się z produkcją rurek metodą wytłaczania i termoformowania oraz z montażem elementów plastikowych. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali informacji, że odbiorcami tych wyrobów są firmy samochodowe takie jak: BMW, Volkswagen, Renault i Peugeot. Niektórzy uczniowie po skończeniu szkoły chętnie podejmują pracę w tym zakładzie.

Wojewódzki Finał Turnieju Motoryzcyjnego                        red. W. Bieniek

     Tradycyjnie tym razem 31 maja w ZSRCKU w Żarnowcu, odbył się Finał Wojewódzki 18-go Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Tym razem do zmagań przystąpiło 24-rech zawodników z ośmiu szkół województwa śląskiego, którzy byli najlepsi w swoich okręgach. Zawody, które składały się z takich konkurencji jak: test z historii motoryzacji, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, obsługa motocykla, skutera i samochodu, a także jazda sprawnościowa motorowerem i samochodem wygrali uczniowie Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu w składzie: Sylwester Grabowski, Tomasz Siejka, Bartłomiej Pustułka i Mateusz Dąbrowa, których przygotowywał Pan Jacek Kijowski. Drugie miejsce zajął ZSZ Wodzisław Śląski, trzeci byli  uczniowie z ZSOT w Lublińcu, czwarte miejsce zajął ZSS w Gliwicach, piąci byli uczniowie z ZSAO w Żywcu Moszczanicy, szóste miejsce przypadło w udziale z ZSP nr 1 w Mysłowicach, uczniowie z ZSSB w Częstochowie uplasowali się na miejscu siódmym a ósme miejsce zajęła drużyna z ZSCKR w Nakle Śląskim. Wszyscy uczestnicy zmagań zostali nagrodzeni cennymi nagrodami. 
    Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Żarnowcu uświetniła ekipa Automobilklubu SILESIA. Pokaz jazdy rajdowej,przejażdżki na prawym fotelu "co-drive" oraz bączki i drifting. Do Waszej dyspozycji były 400-konny Lancer Evo 9, ponad 200-konna Toyota GT-86 oraz A-grupowe ok.100-konne Seicento.

7 złotych i 2 srebrne medale klubu "Arashi"                     red. R. Matuszczyk

    Bardzo dużym sukcesem zakończył się start zawodników Klubu Sportów Walki "ARASHI" w Ogólnopolskiej Lidze Dzieci i Młodzieży Ju Jitsu w  Olkusz.  Na zawodach startowało 120 zawodników z kilkunastu klubów z Polski. Nasz Klub reprezentowało 9 zawodników trenujących w Szkole Podstwowej nr. 4 w Zawierciu oraz Zespole Szkół R.C.K.U.  w Żarnowcu pod okiem Trenera Ryszarda Matuszczyka. Zawodnicy w bardzo widowiskowy sposób uporali się ze swoimi przeciwnikami i zdobyli pierwsze miejsca a tylko dwoje naszych adeptów nie stanęło na najwyższym stopniu podium. Należy nadmienić, iż w zawodach bardzo dobrze wypadli uczniowie Zespołu Szkół R.C.K.U.  w Żarnowcu którzy wystartowali w kategorii młozieżowców, Kacper Barczyk 1 miejsce, Krystian Kania 1 miejsce, Krystian Lelątko 2 miejsce. Zawodników tych będziemy mogli dopingować 7 czerwca w Mistrzostwach Polski w Olkuszu. Będzie to dla nich bardzo duży sprawdzian gdyż są to dla nich pierwsze zawody o tak dużej randze, które jednocześnie są eliminacjami do mistrzostw Europy, które odbędą sie 18-19 października 2014 w miejscowości Nowe.  Nasi zawodnicy uplasowali się na następujących miejscach: Kacper Barczyk 1 miejsce, Krystian Kania 1 miejsce, Wiktor Orman 1 miejsce, Filip Staszek 1 miejsce, Mateusz Muchowicz 1 miejsce, Mateusz Skowronek 1 miejsce, Aleksander Labocha 1 miejsce, Krystian Lelątko 2 miejsce, Wiktor Fidyk 2 miejsce. 

Sprzęt od firmy Bayer                                                    red. W. Bieniek

    27 maja nasza szkoła została obdarowana nowoczesnym testerem pracy dysz opryskiwaczy chemicznych firmy BAYER sp. Z o.o.  Sprzęt będzie wykorzystywany przez szkołę w celu realizacji edukacji w ramach projektu „Grunt to bezpieczeństwo”. Nasi uczniowie będą mieli okazję nauki ustawiania i kalibracji dysz opryskiwaczy chemicznych, co zapewne przełoży się na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy w ich własnych gospodarstwach rolnych oraz znacznie wzbogaci warsztat pracy nauczycieli przedmiotów zawodowych. Dobrze skalibrowany opryskiwacz pozwoli w sposób ekonomiczny wykorzystać  chemiczny środek ochrony roślin jak również wpływa na ochronę środowiska naturalnego.

Eliminacje Turnieju Motoryzacyjnego                                  red. Z. Midro

    W dniu 29 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Mysłowicach odbyły się rejonowe eliminacje Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Turniej rozegrano w następujących konkurencjach:
1. Test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego,
2. Udzielenie pierwszej pomocy przedlekarskiej,
3. Jazda sprawnościowa samochodem - Ford Fiesta,
4. Jazda sprawnościowa pojazdem o pojemności do 50 cm3 – motorowerem,                             
5. Rozpoznanie i opis części samochodowych.
    W turnieju wzięło udział 6 drużyn: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Sosnowiec, II Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Jaworzno, Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w  Żarnowcu, Zespół Szkół Samochodowych Zawiercie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 Mysłowice.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie: Sylwester Grabowski, Tomasz Siejka, Bartłomiej Pustułka, Mateusz Dąbrowa. Zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 Mysłowice, natomiast uczniowie z  naszej szkoły zajęli drugie miejsce. Gratulujemy. Obie drużyny zakwalifikowały się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 31 maja w naszej szkole. 

VI Konkurs Wiedzy o Ergonomii i Bezp. Pracy w Rolnictwie     red. Z. Midro

    W dniu 24 kwietnia 2014r. odbył się finał VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie na wydziale Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Konkurs ma na celu: popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości dobrej praktyki rolniczej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń i zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych, kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu dobrej praktyki rolniczej, ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Do finału zakwalifikowało się ok. 150 osób z całej Polski. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy II TMR Beniamin Piernikarski, który zajął bardzo dobre 18 miejsce. GRATULUJEMY!!!

Srebrne muszkiety                                                          red. E. Stojek

    14 maja 2014 roku na strzelnicy sportowej w Jaworznie odbyły się zawody "Srebrne Muszkiety". Uczestnicy strzelali z karabinka sportowego kbks z pozycji leżącej z odległości 50m. Każdy zawodnik oddał po 25 strzałów do trzech tarcz. ZSRCKU z Żarnowca wystąpił w kategorii dziewcząt i chłopców. 

Dziewczęta reprezentowały Paulina Łukasiewicz, Klaudia Sęk i Oliwia Rytkowska. Najwięcej  punktów ustrzeliła Paulina Łukasiewicz, II miejsce zajęła Klaudia Sęk, trzecie Oliwia Rytkowska. W klasyfikacji ogólnej dziewczęta zajęły IV miejsce.
    Drużyna chłopców w składzie Marcin Chat, Tomasz Halaba oraz Artur Oracz również zajęła IV miejsce w klasyfikacji ogólnej. Najlepszym strzelcem okazał się Tomasz Halaba, następnie Marcin Chat i Artur Oracz. 

Zakończenie roku klas czwartych                                     red. A. Hajduga

    „Opuść bezpieczną przystań, złap wiatr w żagle…” Pod takim hasłem 25 kwietnia odbyła się uroczystość zakończenia roku klas maturalnych. Trzecioklasiści przygotowali akademię, na której pożegnali swoich starszych kolegów. Zgodnie z tradycją najlepsi uczniowie zostali uhonorowani nagrodami książkowymi, a sportowcy medalami. Gabriela Bryła, Ewelina Szwed i Wojciech Dziura (osoby z najwyższą średnią) otrzymali dodatkowe nagrody od Starosty Pana Rafała Krupy. Były podziękowania, kwiaty i pamiątkowe upominki. Dyrektor i Starosta gratulowali absolwentom ukończenia szkoły, życzyli sukcesów na egzaminie maturalnym i dostania się na studia. Szczególnie miłą niespodziankę sprawili rodzice. Państwo Szotowie ofiarowali szkole wyhaftowany portret naszego patrona Jana Pawła II. To misternie wykonane rękodzieło podarowane tuż przed kanonizacją Papieża jest wyrazem wdzięczności za dar tak wspaniałego patrona.
 Uroczystość pożegnania klas czwartych połączona była ze zbliżającym się świętem majowym. Uczniowie przypomnieli historię Konstytucji 3 Maja, a piosenki przybliżyły nam atmosferę tamtych czasów.

Nasi uczniowie na pokazie John Deere                                 red. P.Tkacz

    W dniu 25.04.2014 r. młodzież z Naszej Szkoły miała możliwość obejrzenia najnowszej oferty firmy JOHN DEERE. Prezentacja ta odbyła się w miejscowości Jaksice i była połączona z pokazem nowej siedziby lokalnego dealera tej marki.
   

              

XXXVIII Okręgowe Eliminacje OWiUR                                red. W. Bieniek

    W dniach 11-12 kwietnia 2014  r. Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu po raz drugi miał zaszczyt przeprowadzić, tym razem XXXVIII Okręgowe Eliminacje Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.  Do zmagań przystąpiło prawie 180 uczestników w dziewięciu blokach tematycznych z 6 województw południowej i centralnej Polski. Zawodnicy zmagali się w następujących konkurencjach: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo, ochrona i inżynieria środowiska oraz architektura krajobrazu. W kategorii produkcji roślinnej bezkonkurencyjny okazał się uczeń ZSRCKU w Żarnowcu Andrzej Bem z trzeciej klasy technikum rolniczego. Pozostali żarnowieccy uczniowie sklasyfikowani zostali również wysoko, co zaowocowało uzyskaniem Pucharu Dziekana Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego UR w Krakowie Dla Najlepszej Szkoły, Lidera Kształcenia w Zakresie Produkcji Roślinnej i Agrobiznesu.
    W tych dniach gościliśmy w naszej szkole: Przewodniczącego okręgowej komisji OWiUR okręgu krakowskiego Pana Profesora Andrzeja Lepiarczyka, Prorektora ds. Dydaktycznych i Studenckich Pana Profesora Sylwestra Tabora, Honorowego przewodniczącego Komitetu Okręgowego OWiUR Pana Profesora Juliana Kamińskiego, Przewodniczącego JURY OWiUR Pana Profesora Norberta Marksa, Członków Komitetu Głównego Panów: dr. Józefa Kobyłeckiego i dr. Inż. Tomasza Skrzyczyńskiego. Pozostałych pracowników UR im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz członków Komitetu Okręgowego OWiUR, a także tych, od których wiele w naszym regionalnym, wojewódzkim oraz polskim rolnictwie zależy: Wicemarszałka województwa śląskiego Pana Stanisława Dąbrowę, Wicedyrektora Wydziału Terenów Wiejskich UM w Katowicach Pana Artura Janosika, Starostę powiatu zawierciańskiego Pana Rafała Krupę, Wicestarostę powiatu zawierciańskiego Pana Cezarego Barczyka, Radnego powiatowego Pana Krzysztofa Wronę, Wójta gminy Żarnowiec Pana Eugeniusza Kapuśniaka. Gośćmi byli również przedstawiciele  organizacji wspomagających rolnictwo: Wicedyrektor ŚODR CZĘSTOCHOWA Pani Jadwiga Bugaj, Kierownik ODR w Zawierciu Eugeniusz Kieruzel, Dyrektor OT Agencji Rynku Rolnego Katowice Pana Tomasz Żabińskiego, Pana Zbigniew Łopatecki  i Kierownik  KRUS  w Katowicach, a także sponsorzy: Śląska Izba Rolnicza, Państwo Malinowscy AGRO WIT Jelcza, Pan Marian Pasoń ROLMA Wola Wiśniowa, Dominik Żmuda – SAMASZ, Przedstawiciele BGŻ o/Zawiercie: Michał Kołton i Piotr Sobieraj. Serdecznie podziękowania także dla: Bank Spółdzielczy w Wolbromiu, Świętokrzyskie KO, Małopolskie KO, ARiMR, HBT Kroczyce, ZETOR POLSKA, Firma Mandam. To przedsięwzięcie było znakomitą formą promocji nie tylko szkolnictwa rolniczego, ale również gminy, powiatu , województwa oraz wszystkich instytucji działających na naszym terenie.
                 

Dni otwarte szkoły                                                        red. A. Hajduga

    4 i 5 kwietnia odbyły się w naszej szkole dni otwarte. Odwiedziła nas młodzież z okolicznych gimnazjów. Goście mogli zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną na rok 2014/2015 oraz poznać  życie szkoły od wewnątrz. W ramach promocji uczniowie obejrzeli dwie prezentacje, z których dowiedzieli się o kierunkach kształcenia, zajęciach dodatkowych, programach unijnych, wyjazdach zagranicznych i osiągnięciach sportowych. Młodzież miała również możliwość zwiedzenia nowoczesnej hali maszyn rolniczych, warsztatów i pracowni służących praktycznej nauce zawodu.  Na gimnazjalistów  czekały także inne atrakcje: lekcja otwarta z fizyki, quiz ekonomiczny z nagrodami, pokaz wyszkolenia psa policyjnego oraz pokaz  walk przygotowany przez uczniów klas mundurowych. Pokazy młodzieży zakończyły się gościnnym występem absolwentów naszej szkoły: Mariusza Gorgonia i Michała Mikody, wielokrotnych medalistów zawodów ju-jitsu. Dodatkowo goście  mogli przejechać się konno pod fachowym okiem instruktorek ze stadniny koni z Udorza oraz uczennicy technikum hodowli koni. W tych dniach nie zabrakło również występów artystycznych. Jacek Słaboń, Mateusz Dąbrowa i Michał Kołodziej  zadbali o oprawę muzyczną. Piosenki w ich wykonaniu nadały imprezie wyjątkowego charakteru. Myślę, że tegoroczne dni otwarte szkoły można uznać za bardzo udane przedsięwzięcie.  Pokazaliśmy szkołę taką, jaka jest naprawdę, jej charakter, specyfikę i panującą  w niej atmosferę. Mam nadzieję, że  przekonaliśmyć gimnazjalistów do tego, że warto się u nas uczyć. Zapraszamy!

Wizyta przygotowawcza w Norwegii współfinansowana ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego.                  red. E. Śrubarczyk

    W dniach 23-28 marca dyrektor oraz 3 nauczycieli Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu uczestniczyli w wizycie przygotowawczej w norweskiej szkole rolniczej w Tanie. Celem wizyty było podtrzymanie i rozwinięcie dotychczasowych kontaktów oraz określenie szczegółowych zasad dalszej współpracy. Podczas wizyty nauczyciele zapoznali się z norweskim systemem kształcenia, metodami i formami pracy stosowanymi przez nauczycieli szkoły norweskiej oraz uszczegółowili program wymiany młodzieży i nauczycieli. Oprócz intensywnej pracy znalazł się też czas na zwiedzenie okolicznych fiordów oraz poznania kultury i tradycji lokalnej ludności.
prezentacja multimedialna -

Turniej Futsalu Antrans                                                   red. E. Stojek

    29 marca 2014r. uczniowie ZSRCKU z Żarnowca uczestniczyli w otwartym Turnieju Futsalu w Olkuszu, organizowanym przez firmę Antrans. Turniej odbywał się już był po raz trzeci, jednak nasza szkoła była debiutantem w tych rozgrywkach. Chłopcy w składzie: Kacper Kowalczyk, Michał Węglarz, Piotr Szlęk, Tomasz Łapaj, Bartosz Tabor, Mateusz Partyka oraz Piotr Żebrak bardzo dzielnie walczyli o główną nagrodę, lecz nie udało im się wyjść z grupy. Pomimo tego chłopcy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i ze zdobytego pucharu.

Nasi uczniowie na strzelnicy                                             red. E. Stojek

    Tym razem w dniu 14 marca 2014 r. uczniowie ZSRCKU z Żarnowca zagościli na strzelnicy LOK w Zawierciu, gdzie doskonalili swoje umiejętności strzeleckie.
  Po zapoznaniu z regulaminem, instruktorzy zaznajomili ich z czynnościami posługiwania się karabinem pneumatycznym HNL, z którego później oddawali strzały. Pan instruktor pochwalił uczniów za dyscyplinę na strzelnicy, a także stwierdził, że kilka osób ma bardzo dobrą celność i są to: Klaudia Sęk, Paulina Łukasiewicz, Tomasz Halaba oraz Krystian Barczyk. Z dużą precyzją strzelali również:  Kinga Stojek, Anna Matyja, Oliwia Rytkowska oraz Marcin Chat.

Turniej Ju-jitsu                                                             red. W. Bieniek

    16- stego marca w hali OSiR w Zawierciu odbył się Turniej Ju-jitsu Dzieci i Młodzieży, którego współorganizatorem był ZSRCKU w Żarnowcu. 
    W zawodach udział wzięło ponad stu uczestników ze Śląska i Małopolski. W zmaganiach uczestniczyli również nasi uczniowie: Oliwia Rytkowska, Ilona Nowak, Kacper Barczyk, Krystian Kania, Tomasz Halaba i Krystian Lelątko, którzy ukończyli zmagania na medalowych pozycjach. Następny turniej już wkrótce, tym razem w naszej szkole.

Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach                                  red. M. Syguła

    13 marca 2014 roku w auli Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się II etap VI Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach organizowanego przez Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Pierwszy etap konkursu polegał na napisaniu pracy pisemnej na jeden z 4 tematów zaproponowanych przez organizatora. W ramach konkursu uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego nadesłali około 206 prac pisemnych. Do kolejnego etapu zakwalifikowano 99 osób. Jedną z nich była nasza uczennica Małgorzata Syguła z klasy III Ta/zk. II etap konkursu składał się z części pisemnej, w której wzięło udział 95 osób oraz ustnej, do której zakwalifikowało się 25 uczestników. Część pisemna polegała na rozwiązaniu zamkniętego testu wielokrotnego wyboru, który trwał 30 minut i składał się z 20 pytań.  Każdemu opiekunowi za pracę i przygotowanie ucznia do konkursu zostały wręczone podziękowanie i upominek. Uczestnicy, którzy niestety nie zakwalifikowali się do III etapu, również zostali hojnie nagrodzeni. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku będzie większe zainteresowanie konkursem. Bo jak powiedział Beniamin Franklin: „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.'' 

Targi Kielce                                                                   red. Z. Midro

    W dniu 7 marca 2014 organizowana była wycieczka na jubileuszowe XX Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej w Kielcach. W wycieczce tej brało udział ponad 40 uczniów z naszej szkoły oraz nauczyciele: Mirosław Wawer – organizator, Artur Ściański, Zbigniew Midro, Sławomir Mazurek – opiekunowie. Wystawa jak co roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Na stoiskach zobaczyć można było setki najnowszych maszyn, a wśród nich także te wielkogabarytowe oraz zwycięzców międzynarodowego konkursu Tractor of the Year 2014! Na XX Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej 600 wystawców z 19 krajów zaprezentowało najnowocześniejszy sprzęt niezbędny w gospodarstwach rolnych. Z ich ofertą zapoznali się uczniowie z naszej szkoły, którzy mogli skorzystać z fachowych porad konsultantów najważniejszych branżowych instytucji. To zdecydowanie największe targi rolnicze w halach w Polsce.  

Goście z Akademii im. Jana Długosza                                   red. J. Głąb

    Dnia 11.03.2014 r. nasza szkoła gościła przedstawicieli Instytutu Nauk Politycznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, którzy zapoznali uczniów klas czwartych z nowymi kierunkiem kształcenia – Bezpieczeństwo narodowe ..................................................................................................................

Leonardo da Vinci w ZSRCKU w Żarnowcu                           red. I. Bartos

    „Ekologia i agroturystyka jako szansa na zwiększenie dochodów ludności wiejskiej” Zakończył się dwutygodniowy staż zawodowy w Niemczech dla 18 uczniów Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu. Projekt w ramach którego uczestniczą uczniowie naszej szkoły, jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Leonardo da Vinci. Pierwsza grupa uczniów odbyła staż w położonym w Dolnej Saksonii niemieckim ośrodku szkolenia zawodowego DEULA Nienburg.
    Polscy uczniowie pod nadzorem niemieckich nauczycieli doskonalili swoje umiejętności zawodowe w nowej, atrakcyjnej formie. Zajęcia odbywały się z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, jakim dysponuje partner niemiecki. Zajęcia związane były głównie z obsługą, diagnostyką, naprawą i oceną stanu technicznego nowoczesnych opryskiwaczy. W trakcie stażu uczniowie poznali budowę i zasadę działania zaawansowanych technologicznie opryskiwaczy i ciągników. Maszyny te są wyposażone w komputery pokładowe i nowatorskie rozwiązania techniczne. Uczniowie w ramach zajęć poznali zasady działania biogazowi, oraz przedsiębiorstwo uzdatniania wody w Drakenburgu oraz przedsiębiorstwo mleczne w Keller, składające się ze 100 krów. Stażyści przeprowadzali także doświadczenia z zakresu ochrony roślin w Hoya, a także obserwowali nowoczesną technologię nawożenia organicznego. Szczególną atrakcją dla uczniów był wyjazd na licytację krów w Verden, gdzie ku wielkiemu zaskoczeniu uczniów pierwsza krowa została  sprzedana za 20 tys euro.  Pobyt uczniów był bardzo urozmaicony.
    Oprócz wykładów i ćwiczeń praktycznych, zostało zorganizowanych wiele wycieczek zawodowych i krajoznawczych. Młodzi mechanizatorzy rolnictwa zwiedzili firmy znanych producentów nowoczesnych maszyn rolniczych „CLAAS” i „Fricke”. W ramach wolnego czasu uczniowie zwiedzali miasta Dolnej Saksonii m.in.: Bremę, Hanower, Nienburg. Odbycie stażu pozwoliło poznać uczniom, w jakim kierunku rozwija się nowoczesne europejskie rolnictwo. Stażyści w czasie pobytu również doskonalili swoje umiejętności językowe, a także poznali tradycję i kulturę regionu Dolnej Saksonii.

Szkolenie młodych rolników                                               red. J. Talik

    7 marca 2014 roku w naszym Zespole Szkół miało miejsce szkolenie młodych rolników, które prowadził Pan Roman Włodarz, Prezes Śląskiej Izby Rolniczej. Zainteresowanie było szczególne, bo     w programie wykładu znalazły się obszerne wyjaśnienia dotyczące Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Jako, że większość słuchaczy w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej będzie przejmowała gospodarstwa rodzinne i inwestowała w nie, toteż tematyka szkolenia była jak najbardziej na czasie. Pan Prezes – nauczyciel, dziennikarz i szef samorządu rolniczego na Śląsku w sposób bardzo przystępny, zwięzły i interesujący przedstawił zmiany                   i szczegóły dotyczące dopłat obszarowych i funduszy unijnych do wykorzystania   w najbliższej siedmiolatce. Po prelekcji były pytania młodzieży i wyjaśnienie wątpliwości. Tego typu szkolenia są niezwykle pomocne młodym ludziom, naszym nauczycielom i środowisku lokalnemu w perspektywie rozwoju szkoły i rolnictwa.

Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości                                  red. J. Głąb

    Dnia 5.03. 2014 r. uczniowie klas czwartych uczestniczyli w konferencji w ramach Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości. Hasłem przewodnim konferencji była „Inicjatywa-kreatywność – przedsiębiorczość w moim regionie. Młodzież zapoznała się z rozwojem przedsiębiorczości w swojej gminie, swoim powiecie oraz województwie śląskim. Na konferencję były zaproszone osoby ze środowisk akademickich, instytucji publicznych oraz przedstawiciele firm, którzy podczas swych wystąpień przedstawili zakres działań sprzyjających kształtowaniu przedsiębiorczości i podzieli się swoim doświadczeniem w prowadzeniu własnego biznesu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych                        red. J. Talik

    3 marca 2014 r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Połączone elementy wizualne, muzyczne i słowne sugestywnie i emocjonalnie oddały wagę dramatu naszych dotąd zapomnianych bohaterów. Jako że najlepiej uczyć na przykładach, młodzież swój program oparła na życiorysie jednego z największych Polaków w historii - rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Tak ważny segment w pracy szkoły, jakim jest wychowanie patriotyczne i szacunek dla przeszłości, stał się już trwałym elementem kalendarza uroczystości narodowych, przyjmowanych przez uczniów bardzo pozytywnie i odpowiedzialnie.

Zajęcia na strzelnicy                                                       red. E. Stojek

      W dniu 28.02.2014r. uczniowie Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu, mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy bojowej w Paczółtowicach. Prowadzący instruktor poprzedził zajęcia krótkim wstępem na temat budowy i bezpiecznego obchodzenia się z bronią oraz zapoznał wszystkich uczestników szkolenia z regulaminem obowiązującym na strzelnicy. Następnie  młodzież oddała kilkanaście strzałów, po czym wyłoniliśmy zwycięzców. Z dziewcząt najcelniej strzelała Paulina Łukasiewicz, następnie Kinga Stojek, Klaudia Sęk, Oliwia Rytkowska, Anna Łysek oraz Anna Matyja. Wśród chłopców najlepszym strzelcem okazał się Marcin Chat oraz kolejno Halaba Tomasz, Oracz Artur, Węglarz Michał oraz Kania Krystian.

Spotanie z przedstawicielami Mlekovity                                 red. J. Głąb

 
    Dnia 25.02. 2014 r. młodzież naszej szkoły spotkała się z przedstawicielem Mlekovity z Pilicy. Uczniowie dowiedzieli się o technologii pozyskiwania produktów mleczarskich. Zainteresowanie spotkaniem było duże, ponieważ wzięło w nim udział aż 50 osób.Wizyta w zakładzie OSPEL                                                 red. J. Głąb

      W ramach doradztwa zawodowego dnia 20.02.2014 r. uczniowie klas czwartych zwiedzili zakład OSPEL S.A. w Wierbce. Młodzież zapoznała się z organizacją pracy zakładu, linią produkcyjną oraz maszynami do obróbki metali i tworzyw sztucznych.

...........................................................................................................

Rekrutacja uczestników stażu zagranicznego                         red. I.Bartos

    Zapraszamy kolejną grupę uczniów Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu do udziału w projekcie Leonardo da Vinci "Uczenie się przez całe życie" pod tytułem: Ekologia i agroturystyka jako szansa na zwiększenie dochodów ludności wiejskiej”  Planowany termin stażu to: 18 - 31.05.2014. Staż będzie całkowicie finansowany ze środków Unii Europejskiej. Podczas rekrutacji uczniów pod uwagę będą brane: motywacja ucznia do udziału w stażu, zainteresowanie zagadnieniami związanymi z rolnictwem i agroturystyką, zachowanie oraz oceny z przedmiotów zawodowych i języka niemieckiego. Ankiety rekrutacyjne należy składać w terminie 17 – 26.02.2014r. Dodatkowe informacje można uzyskać u p.Iwony Bartos oraz p.Wiktorii Rusyn-Myszor

Walentynki                                                                  red. A. Hajduga

     14 lutego 2014 roku samorząd uczniowski zorganizował szkolne walentynki. Dzień zakochanych upłynął w atmosferze rywalizacji sportowej. Tym razem były to rozgrywki piłki ręcznej. Pierwszy etap zawodów odbywał się w podgrupach i wyłonił najlepsze drużyny z klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych. W finale wystąpiły najlepsze zespoły. Pierwsze miejsce zajęła klasa IV Tazl, drugie miejsce wywalczyła klasa ITa, a trzecie klasa IIITrmh. Zwycięzcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz miłymi i słodkimi upominkami. Dzień zakochanych zakończył się rozdaniem poczty walentynkowej i życzeniami.

XXII Finał WOŚP                                                          red. A. Hajduga

Za nami XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 12 stycznia 2014 roku. Tym razem wolontariusze kwestowali na rzecz specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej dla seniorów. Nasza szkoła kolejny już raz wzięła udział w akcji charytatywnej Jurka Owsiaka. W pracę sztabu działającego przy naszym Zespole Szkół  zaangażowanych było 35 wolontariuszy. Przez całą niedzielę, mimo bardzo brzydkiej pogody, ofiarnie kwestowali na rzecz fundacji. Zebrali niebagatelną sumę 13135 złotych. Miłym akcentem tego dnia były występy dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie z naszej szkoły: Mateusz Dąbrowa, Wojciech Pałka i Jacek Słaboń zagrali i zaśpiewali kilka piosenek. Wszyscy wypadli naprawdę świetnie, o czym świadczyła żywa reakcja publiczności. W czasie występów można było kupić sałatki oraz wypieki domowe i w ten sposób wesprzeć akcję. Orkiestrę zasiliły również pieniądze pochodzące z aukcji, na której licytowane były gadżety WOŚP oraz rzeczy ofiarowane przez mieszkańców gminy. Zwieńczeniem całej imprezy był pokaz sztucznych ogni. Dziękujemy wszystkim za udział w zbiórce i pomoc w zorganizowaniu kolejnego już Finału Wielkiej Orkiestry.

Rozgrywki laserowego painballa                                         red. K. Grela

      12 grudnia 2013 r. uczniowie klasy III Technikum Agrobiznesu uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, której głównym celem był udział w rozgrywkach laserowego paintballa. Zawody odbyły się na terenie LASERPARK - Laserowe Centrum Rozrywki. Gra miała miejsce na specjalnie przygotowanej arenie, tworzącej system labiryntowych przejść, gdzie w tajemniczym półmroku, wśród tworzących niepowtarzalny klimat beczek, krat, systemów rur, łańcuchów, kół, zaworów i pieców uczniowie mogli oddać się pełnej przygód i adrenaliny grze. Dodatkowo nastrój, rodem z gier komputerowych, podsycało specjalne oświetlenie, lampy UV, koguty, ledy, stroboskopy i inne zjawiska wizualne, których unikalny charakter podkreślał dym i odpowiednio dobrana muzyka. Dodatkowymi atrakcjami był laserowy tor przeszkód i możliwość skorzystania z gier zręcznościowych. W czasie wycieczki uczniowie wzięli także udział w seansie filmowym w Cinema City.

Ślubowanie klas pierwszych                                           red. M. Kwarciak

     Zgodnie z tradycją naszej szkoły w piątek (15 listopada) odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. W ceremonii ślubowania uczestniczyli również zaproszeni goście oraz rodzice. Po wprowadzeniu sztandaru i powitaniu gości, rozpoczęła się ceremonia ślubowania na sztandar, podczas której pierwszoklasiści zobowiązali się do przestrzegania najważniejszych życiowych i szkolnych wartości.

Tradycyjnie uroczystości towarzyszył apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez uczniów klas drugich. Program akademii przybliżył wszystkim drogę Polaków do odzyskania niepodległości. Fakty historyczne przeplatane były utworami największych polskich poetów oraz tekstami piosenek żołnierskich z różnych epok.

Naszym pierwszoklasistom życzymy dużo mądrości, wytrwałości i licznych sukcesów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności przez najbliższe lata nauki w naszej szkole!

Bieg niepodległości                                                       red. W. Bieniek

    Tradycyjnie już 11 listopada, tym razem w Łazach,  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Biegu Niepodległości, zawodach zorganizowanych przez zawierciański region Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA, w których wzięło udział 122 uczestników. Nasi zawodnicy: Małgorzata Syguła, Monika Żelazna, Marcin Paciej i Mariusz Kuczera, który w kategorii wiekowej do 18 lat zajął pierwsze miejsce – zaprezentowali się bardzo dobrze. Wspólnie z naszymi zawodnikami wystartowały również córki żarnowieckich profesorów: Nina Stojek i Weronika Florek, które pokazały, że o tężyznę fizyczną trzeba dbać już od najmłodszych lat!!! Do zawodów zawodników przygotowywała Pani Ewa Stojek. Gratulacje dla wszystkich za udział i bardzo dobry występ.

Pokaz HBT                                                                  red. W. Bieniek

   

W dniach 16-17 października 2013 roku na szkolnym polu miała miejsce prezentacja najnowocześniejszego  sprzętu rolniczego  przygotowana przez firmy HBT AGROMARKET KROCZYCE i SAME DEUTZ-FAHR Polska. Testom poddano ciągniki rolnicze: Agrotron 6130.4 TTV, Agrotron TTV 6180,  Agrotron TTV 7250,  Agrotron 6150,  Agrotron 6160, Agrotron 6190 P,  Deutz-Fahr 5110, Deutz –Fahr TTV 5130 wraz z osprzętem:  maszynami uprawowo- siewnymi marki Pottinger.

Akademia z okazji dnia KEN i święta patrona szkoły            red. A. Hajduga

   

    17 października obchodziliśmy w naszej szkole dzień Komisji Edukacji Narodowej oraz święto patrona szkoły Jana Pawła II. Podczas uroczystej akademii uczniowie klasy I TA podziękowali nauczycielom za przekazywaną wiedzę, trud codziennych lekcji, naukę życiowych prawd i serce okazywane w każdej sytuacji. Swą wdzięczność wyrazili wierszami poetów polskich oraz muzyką. Piosenka „Będziesz moją Panią” z repertuaru Marka Grechuty w wykonaniu Jacka Słabonia nadała uroczystości miły i wyjątkowy charakter. Akademię uświetniły utwory śpiewane przez Karolinę Ferdyn i Michała Kołodzieja.                                                                                                      

 Młodzież uczciła również w tym dniu wyjątkowego nauczyciela - Jana Pawła II. Patron szkoły pozostawił ogromne dziedzictwo, kształtował charaktery, wytyczał cele, stawiał wysokie wymagania. Uczniowie deklarowali, że Jego nauka będzie dla nich życiowym drogowskazem.                              Akademia zakończyła się życzeniami dla nauczycieli i wręczeniem kwiatów.


Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu
ul. Krakowska 25, 42-439 Żarnowiec, tel.: 32 644 90 80, fax: (032)6473400, e-mail: zsr.zarnowiec@poczta.fm

Copyright by KRYSTIAN GRELA - wszelkie prawa zastrzeżone.

banner