Mistrzostwa Polski w Ju-jitsu                                           red.. W.Bieniek

       W sobotę 22 czerwca w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Polski w Ju-jitsu Seniorów i Seniorek JJIF Fighting, Duo – System i Ne – waza. W turnieju tej rangi wystartowało ponad 100 zawodników i zawodniczek z polskich klubów, między innymi ze Szczytna, Warszawy, Wrocławia, Bielska Białej, Wisły, Gorzowa Wielkopolskiego. W turnieju uczestniczyli medaliści Mistrzostw Świata i Europy. Na zawodach tej rangi nie mogło zabraknąć zawodników ARASHI ćwiczących w naszej szkole, spośród których w swoich kategoriach najlepiej zaprezentowali się: trener Ryszard Matuszczyk, który zdobył złoto i srebro, drugi trener Damian Paszewski zdobywca srebrnego medalu oraz nasza uczennica Anna Bochenkiewicz, która stanęła na najwyższym stopniu podium i zdobyła medal złoty.

Leonaro da Vinci                                                            red.. I. Bartos

       Sukcesem zakończyły się starania naszej szkoły w zakresie projektu mobilności programu Leonardo da Vinci.  Wygraliśmy konkurs z projektem pod tytułem „Ekologia i agroturystyka jako szansa na zwiększenie dochodów ludności wiejskiej”. 
  Projekt mobilności polega na organizowaniu wyjazdów zagranicznych dla uczniów. W ramach projektu dwie 18-osobowe grupy  uczniów naszej szkoły wyjadą na dwutygodniowe staże do niemieckich ośrodków kształcenia zawodowego. Staże odbędą się w 2014 roku i będą całkowicie finansowane ze środków Unii Europejskiej.
    Założeniem projektu jest połączenie teorii z praktyką,  szkolenie i zdobywanie doświadczenia zawodowego, a co za tym idzie - wzmacnianie więzi między światem edukacji i pracy.                        Już we wrześniu ruszy rekrutacja do projektu wśród uczniów naszej szkoły.  

 Zapraszamy wszystkich serdecznie !!!

Dodatkowe informacje można uzyskać u p. Iwony Bartos

XVII Finał Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego           red.. W. Bieniek

    W sobotę 25 maja 2013 roku w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu odbył się XVII Wojewódzki Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. W zawodach swoich przedstawicieli miały szkoły z Wodzisławia Śląskiego, Gliwic, Jastrzębia Zdroju, Mysłowic, Częstochowy, Żywca, Lublińca i Żarnowca, ogółem 24 zawodników z ośmiu szkół województwa śląskiego. Zawodnicy podczas zmagań musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także musieli wykryć usterki zlokalizowane w skuterze, motocyklu i samochodzie osobowym. Istotnym elementem konkursu była jazda sprawnościowo-szybkościowa skuterem i samochodem.
    Po wielogodzinnych zmaganiach i zaciętej rywalizacji turniej zakończył się zwycięstwem drużyny ZSRCKU w Żarnowcu w składzie: Paweł Śrubarczyk, Mariusz Kruszec i oraz Sylwester Grabowski. Naszych uczniów przygotowywał Pan Jacek Kijowski. Na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy z ZSAO z Żywca Moszczenicy, a trzecie miejsce zajęła ekipa z ZSZ z Wodzisławia Śląskiego.
    Po zakończonych zmaganiach uczestnicy turnieju wraz z zaproszonymi gośćmi mogli zobaczyć pokaz jazdy kierowcy rajdowego Przemysława Kołodzieja, a także obejrzeć program artystyczny dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr. 2 w Czeladzi.

European Schools GALA 2013 - Montecatini Terme             red.. W. Bieniek

    Ogromnym sukcesem zakończył się wyjazd młodzieży naszej szkoły do Włoch. Po kilku miesiącach przygotowań reprezentanci naszej szkoły, wraz z opiekunami wyjechali do Włoch na Europejską Galę Szkół, promującą zdrowy tryb życia. Po 20 godzinach podróży z Żarnowca do Montecatini Terme zawodnicy zameldowali się na miejscu, ale zanim się to stało trzeba było pokonać prawie 1400 kilometrów przemierzając drogi Polski, Czech, Austrii i Włoch. Tak długa i wyczerpująca podróż miała też swój urok, zwłaszcza przejazd przez malownicze Alpy. Jednak nie to było dla nas najważniejsze, bo kluczowym punktem imprezy były rozegrane 2-go maja zawody sportowe: turniej siatkówki i piłki nożnej. Po tak uciążliwej podróży – na miejsce dotarliśmy nad ranem - raczej nikt nie stawiał na naszych zawodników, a i oni byli zmęczeni i troszkę rozbici.
    Przed rozpoczęciem samego turnieju odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia Gali. Po zaprezentowaniu szkół pierwsi swoje zmagania rozpoczęli siatkarze, którzy w swym pierwszym spotkaniu bez większych problemów pokonali Włochów.  Po tym spotkaniu i jeszcze kilku zwycięstwach, między innymi z inna szkołą z polski nasi zawodnicy trafili do półfinału, gdzie ich przeciwnikami był zespół z Malty. Półfinał był bardzo zacięty, ale i zwycięski dla biało-czerwonych: GRAMY O ZŁOTO!!!. Mecz finałowy był trudny, ale obiektywnie trzeba przyznać, że nasz przeciwnik, Bułgaria był lepszy i to właśnie Bułgarzy zdobyli złote medale: ŻARNOWIEC WICEMISTRZEM GALI 2013 w piłce siatkowej!!!
    Po siatkarzach zmagania rozpoczęli futboliści, którzy w pierwszym spotkaniu również pokonali drużynę włoską, a po następnych dwóch zwycięstwach bez problemu trafili do półfinału, gdzie ich przeciwnikami była inna drużyna z Italii - zresztą w półfinałach znalazły się trzy szkoły włoskie i my!  Mecz o wielki finał był bardzo zacięty. Długo utrzymywał się wynik remisowy i dopiero w ostatniej minucie spotkania, sędzia w bardzo kontrowersyjnych okolicznościach przyznał rzut karny naszym przeciwnikom, którzy wykorzystali szansę i zamienili go na bramkę, a my mieliśmy już za mało czasu na odrobienie strat. Po tym spotkaniu miny były nie tęgie, ale trzeba się było szybko otrząsnąć z porażki. Mecz o miejsce trzecie był bardzo emocjonujący, ale toczył się pod dyktando naszych zawodników, którzy wygrali z Włochami 3: 2: ŻARNOWIEC TRZECIĄ DRUŻYNĄ GALI W PIŁCE NOŻNEJ!!!
    Po turnieju wszyscy, zmęczeni, ale szczęśliwi udali się do hotelu na zasłużony odpoczynk.
    W piątek po śniadaniu wszyscy udali się do teatru na ceremonię wręczenia medali dla zwycięzców turnieju. Po tej uroczystości wszyscy uczestnicy Gali przedstawili multimedialne prezentacje swoich szkół i zdrowego tryby życia w odniesieniu do swoich krajów i regionów. Na zakończenie każda szkoła dostała certyfikat uczestnictwa i … w drogę, przed nami 1400 kilometrów.
    W wyprawie do Włoch uczestniczyli zawodnicy: Kacper Kowalczyk, Bartek Tabor, Piotrek Szlęk, Piotrek Gabała, Mateusz Wierzbicki, Damian Sobieraj, Piotrek Żebrak, Mateusz Partyka, Karol Kapuśniak i Damian Kura oraz koordynator a zarazem pomysłodawca i organizator wyjazdu Robert Florek a także kierownik wycieczki Jacek Kijowski i dyrektor szkoły Wojciech Bieniek.

Goście z Norwegii                                                          red.. R. Florek

   W dniach od 7 do 20 kwietnia 2013 r. w naszej szkole gościliśmy  młodzież wraz z nauczycielami z norweskiej szkoły rolniczej z Tany. W pierwszym tygodniu pobytu wspólnie z naszą młodzieżą młodzież norweska brała udział w lekcjach (fizyki, j.angielskiego oraz pracy w grupach). Wspólne odbyli  zajęcia  praktyczne w zakresie:  hodowla i użytkowanie koni, rolnictwo i mechanizacja  rolnictwa. Zapoznali się z funkcjonowaniem gospodarstw specjalizujących się w hodowli bydła mlecznego, trzody chlewnej i hodowli koni. Popołudniami odbywały się wspólne zajęcia sportowe, wieczorki zapoznawcze (ognisko, dyskoteka). W drugim tygodniu pobytu goście z Norwegii zwiedzili : Kraków, Wieliczkę, Oświęcim, Zakopane, Ogrodzieniec, Bobolice, Zabrze) Była to już kolejna grupa młodzieży ze szkoły Norweskiej, dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć o systemie edukacji jaki obowiązuje w Norwegii, zapoznaliśmy się z metodami upraw i produkcji zwierzęcej w tak trudnych warunkach klimatycznych. Dodatkowo młodzież miała możliwość wykazać się znajomością języka angielskiego, gdyż komunikacja przebiegała tylko w tym języku. Koordynatorem nieniejszego projektu jest Robert Florek                           

Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny               red.. W. Bieniek

   W środę 27 marca 2013 w naszej szkole gościli przedstawiciele komitetu organizacyjnego Finału Wojewódzkiego XVII-go Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.
 W spotkaniu uczestniczyli: podinspektor Włodzimierz Mogiła WRD KWP Katowice, starszy wizytator wojewódzki Wacław Wójcik – KO  Katowice, Henryk Kuśmierski  PZM-ot Katowice, Marek Głowania – przewodniczący OKBRD PZM Katowice,  asp. szt. Mirosław Marczyk – KPP Zawiercie, Wojciech Bieniek – Dyrektor ZSRCKU w Żarnowcu, Robert Florek – koordynator turnieju oraz  Jacek Kijowski – kierownik szkolenia praktycznego.
 Celem spotkania było omówienie szczegółów zorganizowania imprezy, która już po raz kolejny rozgrywana będzie w Żarnowcu oraz ustalenie osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie poszczególnych konkurencji.
    W tym roku organizatorzy zadbali o uatrakcyjnienie turnieju i tak w sobotę 25 maja 2013 roku na uczestników zmagań oraz kibiców czeka wiele niespodzianek, o których dowiecie się już niebawem w oficjalnych komunikatach.
    Regulamin turnieju znajduje się na stronach Kuratorium Oświaty w Katowicach:
http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php?page=News&menuItemId=350&news=3587&number=1
                   

Posiedzenie Komisji Edukacji Publicznej                            red.. W.  Bieniek

    Pierwszego dnia wiosny, który jednocześnie jest dniem wagarowicza, nasza szkoła była gospodarzem wyjazdowego posiedzenia zawierciańskiej Komisji Edukacji Publicznej. W trakcie spotkania dyrektor szkoły przedstawił sprawozdanie z pracy jednostki. Po zaprezentowaniu tegorocznych dokonań szkoły, członkowie komisji oraz zaproszeni goście zadawali pytania, na które odpowiadali gospodarze.

Fotogaleria

Promocja form służby wojskowej                                 red.. za WKU Będzin

   W dniu 15 marca 2013 r. przedstawiciele WKU w Będzinie przedstawiali formy służby wojskowej w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego.
    Na prelekcji przedstawiono rożne formy służby wojskowej ze szczególnym uwzględnieniem służby kandydackiej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III i IV. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem zgromadzonej młodzieży o czym świadczyła duża ilość szczegółowych zapytań.                                                                  

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"                     red. K. Grela

Dnia 1 marca 2013 r. po raz trzeci obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Nasza szkoła również w tym roku włączyła się w obchody upamiętniające bohaterów antykomunistycznego podziemia. Uczniowie Technikum Agrobiznesu, pod kierunkiem Pana Józefa Talika oraz Krystiana Greli, przygotowali uroczystą akademię. Po odśpiewaniu Hymnu Polski, przybliżono zebranym ideę Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz zarys historii polskiego podziemia antykomunistycznego. W programie znalazła się również prezentacja multimedialna, w której główny nacisk został położony na przypomnienie sylwetki gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Akademia została zakończona minutą ciszy ku czci poległych w walce z reżimem komunistycznym.

Małopolska Liga Ju-jitsu                                                 red. W. Bieniek

    10 lutego 2013 w Bukownie miała miejsce kolejna odsłona Małopolskiej Ligi Ju-jitsu i poraz kolejny w zawodach uczestniczyli nasi uczniowie. Tym razem specjalnymi gośćmi turnieju- w którym uczestniczyło prawie stu zawodników i zawodniczek- byli uczniowie 2 klasy: Kinga Stojek, Małgorzata Syguła i Tomasz Ligenza, którzy w swoich kategoriach zajęli odpowiednio: drugie, trzecie i trzecie miejsce. 

Akcja krwiodawstwa                                           red. J. Witkowska, W. Bieniek

    W dniu 18.01.2013r. w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu po raz kolejny odbyła się akcja krwiodawstwa, która tym razem miała szczególny charakter, gdyż powiązana była z akcją pozyskiwania dawców szpiku dla chorego na białaczkę 12 letniego Pawła. Selekcja potencjalnych dawców polegała na pobraniu próbki krwi (5 ml), umożliwiającej badanie genetyczne dzięki któremu, ochotnik może zostać zarejestrowany w bazie dawców szpiku kostnego.
    Do akcji krwiodawstwa zgłosiło się 50 osób z których 24 oddały 10 350 ml krwi, natomiast aż 75 osób zadeklarowało chęć pomocy Pawełkowi i pozwoliło na pobranie próbki określającej swoje predyspozycje do tak szlachetnego gestu jakim jest pomoc ludziom chorym na białaczkę.

Spotkanie klas IV z doradcą zawodowy                           red.  J. Witkowska

    Dnia 16 stycznia 2013 r. klasy czwarte spotkały się z doradcą zawodowym z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego.
    Tematem spotkania było:
    - określenie predyspozycji zawodowych młodzieży,
    - prezentacja multimedialna dotycząca rynku pracy, rankingu uczelni oraz zawodów deficytowych.
   Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, która podjęła dyskusję na temat dalszej drogi zawodowej oraz możliwości znalezienia pracy. 

XIII finał WOŚP                                                         red. J. Witkowska

    10.10.2012 w Nakle Śląskim odbył się XVI Wojewódzki Konkurs Orki w którym brało udział 8 szkół rolniczych z województwa śląskiego. Naszą szkołę reprezentował Andrzej Bem z II klasy Technkum Rolniczego. Opiekunem był p. Mirosław Wawer. Każdy z uczestników losował działkę na której miał wykonać orkę i rozorywkę. Poszczególne komisje sędziowskie oceniły prostolinijność, głębokość oraz wygląd ogólny zaoranych poletek. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością precyzyjnego ustawienia pługa oraz "dobrym okiem" czyli prostoliniowośią jazdy. Andrzej Bem w tych zadaniach zajął II miejsce. Wszyscy uczestnicy zostali nagroczeni cennymi nagrodami oraz delektowali się śląskimkrupniokiem i bigosem przygotowanym przez młodzież.

Goście z Francji                                                              red. R.Florek

    13 grudnia 2012 roku gościliśmy młodzież wraz z opiekunami ze szkoły Maison Familiale Rurale Noyant de Touraine z Francji.               Po przywitaniu gości przez dyrektora szkoły Wojciecha Bieńka, młodzież francuska scharakteryzowała swoją szkołę. Jest to szkoła rolnicza, która posiada gospodarstwo rolne 220 ha, prowadzi hodowlę krów mlecznych (120 szt), hodowlę owiec (60 sztuk). Mają własne szklarnie i posiadają winnice.
    Naszą szkołę oraz kierunki kształcenia zaprezentowały Ania Matyja kl 2TA i Sonia Kuszel z kl 1TA. Następnie uczestnicy spotkania brali czynny udział w ćwiczeniach ju-jutsu które prowadził Ryszard Matuszczyk oraz w francusko – polskim turnieju piłki siatkowej pod okiem pani Ewy Stojek. Kolejnym punktem spotkania były zajęcia z fizyki. Uczniowie z naszej szkoły wraz z gośćmi przeprowadzali w grupach doświadczenia. Najlepszy zespół został nagrodzony. Po krótkiej lekcji fizyki p. Magdalena Kwarciak przygotowała bardzo interesujące i motywujące do wspólnej komunikacji zajęcia. W czasie prowadzenia zajęć przez panią Magdę grupa chłopaków) rozegrała mecz w piłkę nożną (Polska – Francja). Mecz był na wysokim poziomie i po zużyciu całej energii nasi uczniowie (Kacper Kowalczyk, Kamil Kawałek, Dawid Pająk, Marcin Chat, Grzegorz Brożek) wygrali 11:10. Ostatnim punktem spotkania była wizyta w Stadninie Koni w Udorzu , w czasie której p. Adam Olender oprowadził uczestników i zapoznał z funkcjonowaniem stadniny.
    Moim zdaniem takie wizyty pozytywnie wpływają na motywację uczenia się języków oraz stwarzają naszej młodzieży możliwość zaprezentowania swoich umiejętności.
    Robert Florek – koordynator spotkania. 

Mikołajkowy turniej futsalu                                             red. W. Bieniek

     6-go grudnia w naszej szkole odbył się Pierwszy Mikołajkowy Turniej Futsalu, którego pomysłodawcą i organizatorem był Samorząd Uczniowski. Do turnieju zgłosiło się 12 drużyn, czyli przedstawiciele wszystkich klas, które podzielone były na trzy grupy A, B i C. Rywalizację w grupach wygrali:
A – klasa III Tz – Wychowawca: Sławomir Mazurek,
B – klasa III Trmh – Wychowawca Wojciech Witkowski,
C – klasa IV Tz – Wychowawca Tomasz Lewandowski.
To właśnie te trzy klasy spotkały się w finale, w którym w obecności całej szkoły rywalizowały ze sobą w systemie „każdy z każdym”. W rozgrywkach finałowych bezkonkurencyjna okazała się klasa III Tz, drugie miejsce zajęła klasa III Trmh, a na ostatnim stopniu podium uplasowała się klasa IV Tz. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomu, a zwycięzcy turnieju w nagrodę polecą samolotem do Oslo na jednodniową wycieczkę ufundowaną przez dyrekcję szkoły.
    Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju i dziękujemy za zaangażowanie i poświęcenie – oby tak dalej w nauce i sporcie!!! 

Leonardo da Vinci                                             red. I. Bartos, V. Rusyn-Myszor

    W dniach 30.09 – 13.10.2012r. w niemieckim ośrodku DEULA Hildesheim nauczyciele naszej szkoły Iwona Bartos oraz Wiktoria Rusyn-Myszor wraz z 18 zawodowcami z 12 szkół z całej Polski wzięli udział w wymianie doświadczeń w ramach projektu: „Alternatywne źródła dochodów ludności na terenach wiejskich szansą ich rozwoju”. Projekt jest realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Leonardo da Vinci.
   Realizując program wymiany doświadczeń nauczyciele uczestniczyli w wykładach, seminariach, wizytach studyjnych w przedsiębiorstwach świadczących usługi dla ludności z terenów wiejskich. Uczestnicy programu poznali możliwości pozyskania dodatkowych źródeł dochodu na terenach wiejskich i odejście od tradycyjnego stereotypu gospodarstwa, dodatkowo zapewniając miejsca pracy dla absolwentów szkół rolniczych.
   Istotnym punktem programu była analiza możliwości dalszej współpracy szkół rolniczych w zakresie doskonalenia nauczycieli oraz organizacji praktyk dla uczniów, staży zawodowych, finansowanych ze środków UE. Wykorzystując zdobytą wiedzę, doświadczenie, pozyskane materiały informacyjne, nauczyciele naszej szkoły pracują nad zorganizowaniem stażu w Niemczech dla uczniów 

Bezpieczna praca w rolnictwie                                          red. W. Bieniek

     30 listopada 2012 roku nasi uczniowie Andrzej Bem i Michał Stojek uczestniczyli w trzeciej edycji Wojewódzkiego Konkursu dla uczniów szkół o profilu rolniczym: „Bezpieczna praca w rolnictwie”. W tym roku w turnieju udział wzięło 14 uczniów z siedmiu szkół o tymże profilu.
    Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze: drugie miejsce zajął Andrzej, a trzeci był Michał, co drużynowo dało również drugą lokatę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali bardzo cenne nagrody ufundowane przez: KRUS, ARiMR, ARR, BGŻ, ODR oraz PIP.
   Gratulujemy uczniom oraz ich opiekunowi Panu Jackowi Kijowskiemu!  

Samolotem do Oslo!                                                      red. W. Bieniek

    21 listopada 2012 roku grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami udała się na wycieczkę samolotową do norweskiego miasteczka Sandefiord, gdzie usytułowany jest międzynarodowy port lotniczy Oslo Sandefiord Torp. Dla większości uczestników wyprawy był to pierwszy lot samolotem. Emocje były duże, było trochę strachu, ale wszystko zrekompensowały podniebne wrażenia, które są nie do opisania. Trzeba to po prostu przeżyć. 

"Do hymnu! - Dzień niepodległości na stadionie śląskim"      red. W. Bieniek

    Prawie 4 tysiące osób odwiedziło Stadion Śląski, aby uczcić Święto Odzyskania Niepodległości. Punktem kulminacyjnym imprezy było odśpiewanie, punktualnie o godz. 15.00 przez blisko 2 tysiące osób, Mazurka Dąbrowskiego. Wśród uczestników uroczystości nie mogło zabraknąć również naszych uczniów, którzy godnie reprezentowali szkołę. 

Bieg niepodległości                                                       red. W. Bieniek

    W dniu Święta Narodowego 11 listopada 2012 r., już po raz piąty Region IPA Zawiercie wraz z Urzędem Miasta Zawiercia zorganizował "Bieg Niepodległości". Tegoroczny bieg to ponad 100 uczestników. Biegali dorośli, dzieci, młodzież, razem całe rodziny, a wśród uczestników biegu nie mogło zabraknąć również ucznióww naszej szkoły. Najlepiej zaprezentowała się Anna Łysek, która w biegu głównym wśród kobiet była najlepsza, natomiast Małgorzata Syguła zajęła drugie miejsce. Wśród Panów najlepiej spisali się Paweł Łysek i Piotr Kobyłka, którzy uplasowali się w pierwszej dziesiątce. Uczniowie naszej szkoły pomagali również w zabezpieczeniu trasy tegorocznego biegu.

XVI Wojewódzki Konkurs Orki                                         red. J. Kijowski

    10.10.2012 w Nakle Śląskim odbył się XVI Wojewódzki Konkurs Orki w którym brało udział 8 szkół rolniczych z województwa śląskiego. Naszą szkołę reprezentował Andrzej Bem z II klasy Technkum Rolniczego. Opiekunem był p. Mirosław Wawer. Każdy z uczestników losował działkę na której miał wykonać orkę i rozorywkę. Poszczególne komisje sędziowskie oceniły prostolinijność, głębokość oraz wygląd ogólny zaoranych poletek. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością precyzyjnego ustawienia pługa oraz "dobrym okiem" czyli prostoliniowośią jazdy. Andrzej Bem w tych zadaniach zajął II miejsce. Wszyscy uczestnicy zostali nagroczeni cennymi nagrodami oraz delektowali się śląskimkrupniokiem i bigosem przygotowanym przez młodzież. 

VI Edycja konkursu "Jazda sprawnościowa i bezpieczna obsługa ciągnika"    red. J. Kijowski

    18 października 2012 r.w ZSRCKU w Żarnowcu odbył się konkurs „Jazdy sprawnościowej i bezpiecznej obsługi ciągnika”, w którym wzięło udział dziesięć drużyn. Uczniowie szkół rolniczych z: Sichowa Dużego, Nakła Śląskiego, Ornontowic, Chrobrza, Książa Wielkiego, Międzyświecia przybyli na konkurs wraz z opiekunami. Opiekę nad reprezentantami naszej szkoły sprawowali pan Zbigniew Derela oraz pan Jacek Kijowski. Konkurs składał się z dwóch etapów: teoretycznego oraz praktycznego. Uczestnicy musieli pokonać różne etapy konkursu: znajomość zagadnień związanych z mechanizacją rolnictwa, wykonanie obsługi codziennej ciągnika, jazdę sprawnościową ciągnikiem z przyczepą, obsługa kombajnu zbożowego.
I miejsce wywalczyła drużyna drużyna z Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Książu Wielkim, I - drużyna ZSRCKU z Żarnowca, III - drużyna Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Nakła Śląskiego.

Policyjne bieganie                                                         red. W. Bieniek

    W dniu 04.10.2012r. w Hutkach - Kankach odbyła się IX edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Policji w Biegach Przełajowych im. Grzegorza Załogi, w których aktywnie uczestniczyła młodzież ZSRCKU z Żarnowca. Zawodnicy zmagali się ze stromymi pagórkami, leśnymi ścieżkami, wodą i piachem. Drużyna z Żarnowca zajęła IV miejsce. Indywidualnie na podium znalazła się uczennica II klasy Zarządzania Kryzysowego- Małgorzata Syguła, zajmując III miejsce w kategorii dziewcząt. V miejsce zajęła Anna Łysek, IX Paulina Łukasiewicz, startowały również Anna Skutnik, Aleksandra Łęska. W kategorii chłopców najlepszy z ZSRCKU z Żarnowca był Paweł Łysek. Kolejne miejsca zajęli Artur Olesik, Jakub Radkowski, Marcin Chat, Michał Węglarz, Damian Majewski, Adrian Czech, Dawid Janus, Wojciech Witczyk, Daniel Zagała. 

Obóz Jeziorowice 2012                                                    red. K. Grela

    W dniach 26-28 września 2012 r. ,w jeziorowickim ośrodku, odbył się obóz treningowy dla klasy pierwszej oraz drugiej zarządzania kryzysowego. Podczas zgrupowania nasi uczniowie ćwiczyli musztrę indywidualną i zespołową, czerwoną, zieloną oraz czarną taktykę, doskonalili się w sztukach walki oraz udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Ciekawym doświadczeniem były także zajęcia z saperem – chorążym Zbigniewem Białym, który oprócz ćwiczeń z zielonej taktyki oraz sztuk walki, przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą zawodu sapera oraz zaprezentował sprzęt wykorzystywany do wykrywania metali. W ostatnim dniu uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy w Ciągowicach. Zostali tam zapoznani z przepisami bezpieczeństwa odnośnie używania broni oraz nauczyli się nią posługiwać. Trzydniowy obóz pozwolił zatem klasie pierwszej nabyć podstawowych umiejętności potrzebnych do funkcjonowania w klasie mundurowej, natomiast klasie drugiej doskonalić i poszerzyć zdobyte już doświadczenie. 

Goście z Francji                                                             red. R. Florek

    25 września 2012 roku gościliśmy młodzież wraz opiekunami ze szkoły Maison Familiale Rurale Noyant de Touraine z Francji. Po przywitaniu przez dyrektora szkoły Wojciecha Bieńka goście zostali zapoznani z systemem edukacji w Polsce oraz z kierunkami kształcenia w naszej szkole. Następnie uczestnicy spotkania brali udział w pokazie ju-jutsu. Kolejnym etapem było wykonanie doświadczenia z fizyki w grupach 4-osobowych polsko – francuskich gdzie najlepsze dwa zespoły zostały nagrodzone. Po krótkiej lekcji fizyki p. Agnieszka Hajduga wprowadzała uczestników spotkania w przeszłość przedstawiając historię Żarnowca. Kolejnym etapem było spotkanie młodzieży francuskiej z młodzieżą z Polski. Przy pomocy p. Marty Witkowskiej, Magdy Kwarciak i Wiktorii Myszor-Rusyn wspólnie w grupach rozmawiali o zainteresowaniach i o swoich hobby. Później młodzież z Francji wraz z nauczycielami udali się na szkolne gospodarstwo gdzie p. Mirosław Wawer odpowiadał na pytania gości dotyczące upraw w naszym regionie. Przedostatnim punktem spotkania była wizyta w Kościele Najświętszego Serca Jezusa w Żarnowcu. Ostatnim punktem spotkania była wizyta w Stadninie Koni w Udorzu gdzie p. Sylwia Ciach oprowadziła uczestników i zapoznała z funkcjonowaniem stadniny.
    Mamy nadzieję że dzięki tej krótkiej wizycie uda się naszej szkole podjąć współpracę z szkołą francuską. 

Ogłoszenie                                                                    red. I. Bartos

    Nasza szkoła bierze udział w projekcie Unijnym „MAM ZAWÓD – MAM PRACĘ W REGIONIE”, realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Program kierowany jest do uczniów klas II, III i IV Technikum oraz klas II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej i będzie realizowany w latach 2011/2012 i 2012/2013. W ramach projektu uczniom będą zaoferowane: doradztwo zawodowe (grupowe i indywidualne), kursy/kursy certyfikowane, praktyki/staże zawodowe u pracodawcy, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne, wizyty studyjne u pracodawcy. Wnioski od uczniów zainteresowanych udziałem w projekcie przyjmowane będą przez Panią Iwonę Bartos w sekretariacie szkoły oraz przez Panią Joannę Witkowską w gabinecie pedagoga w terminie 17.09. – 29.10.2012 r.
   O zakwalifikowaniu ucznia do projektu decydują kryteria zamieszczone w regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie oraz kolejność zgłoszeń.
W załączeniu: Ankieta rekrutacyjna, Formularz zgłoszeniowy do projektu, Deklaracja uczestnictwa w projekcie, Umowa uczestnictwa w projekcie, Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. 

Uroczyste rozpoczęcie rokusz szkolnego 2012/2013             red. W. Bieniek

    3 września 2012 r. rozpoczęcie roku szkolnego zaczęło się od Mszy Św., po czym w hali sportowej uczniowie, nauczyciele, dyrekcja i zaproszeni goście spotkali się na części oficjalnej. Włodarze Powiatu Zawierciańskiego w osobach Starosty, Pana Rafała Krupy i Wicestarosty, Pana Jana Greli w przemówieniach okolicznościowych powołali na Dyrektora Zespołu Szkól Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu Pana Wojciecha Bieńka i podziękowali za duży wkład pracy i osiągnięcia odchodzącym ze stanowisk Dyrektorowi Pani Ewie Śrubarczyk i Wicedyrektorowi Panu Józefowi Talikowi.
    W nowym roku szkolnym uruchomiono jedną klasę Technikum Agrobiznesu, jedną klasę Technikum Rolniczego, Technikum Mechanizacji Rolnictwa i jedną klasę Szkoły Policealnej dla Dorosłych. Trwa jeszcze nabór i istnieją szansę powstania jeszcze jednej pierwszej klasy Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych. 


Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu
ul. Krakowska 25, 42-439 Żarnowiec, tel.: 32 644 90 80, fax: (032)6473400, e-mail: zsr.zarnowiec@poczta.fm

Copyright by KRYSTIAN GRELA - wszelkie prawa zastrzeżone.

banner