Małopolska Ligi Ju-jitsu
   10 lutego 2013 w Bukownie miała miejsce kolejna odsłona Małopolskiej Ligi Ju-jitsu i poraz kolejny w zawodach uczestniczyli nasi uczniowie. Tym razem specjalnymi gośćmi turnieju- w którym uczestniczyło prawie stu zawodników i zawodniczek- byli uczniowie 2 klasy: Kinga Stojek, Małgorzata Syguła i Tomasz Ligenza, którzy w swoich kategoriach zajęli odpowiednio: drugie, trzecie i trzecie miejsce.
Akcja krwiodawstwa
    W dniu 18.01.2013r. w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu po raz kolejny odbyła się akcja krwiodawstwa, która tym razem miała szczególny charakter, gdyż powiązana była z akcją pozyskiwania dawców szpiku dla chorego na białaczkę 12 letniego Pawła. Selekcja potencjalnych dawców polegała na pobraniu próbki krwi (5 ml), umożliwiającej badanie genetyczne dzięki któremu, ochotnik może zostać zarejestrowany w bazie dawców szpiku kostnego.
    Do akcji krwiodawstwa zgłosiło się 50 osób z których 24 oddały 10 350 ml krwi, natomiast aż 75 osób zadeklarowało chęć pomocy Pawełkowi i pozwoliło na pobranie próbki określającej swoje predyspozycje do tak szlachetnego gestu jakim jest pomoc ludziom chorym na białaczkę.
Spotkanie klas IV z doradcą zawodowym
    Dnia 16 stycznia 2013 r. klasy czwarte spotkały się z doradcą zawodowym z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego.

    Tematem spotkania było:
    - określenie predyspozycji zawodowych młodzieży,
    - prezentacja multimedialna dotycząca rynku pracy, rankingu uczelni oraz zawodów deficytowych.
   Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, która podjęła dyskusję na temat dalszej drogi zawodowej oraz możliwości znalezienia pracy.
XXI finał WOŚP

   13 stycznia poraz XXI grała dla nas Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nasza szkoła kolejny już raz wzięła udział w akcji charytatywnej Jurka Owsiaka. W pracę sztabu działającego przy ZSRCKU zaangażowanych było wielu wolontariuszy z wszystkich miejscowych szkół. Przez całą niedzielę ofiarnie kwestowali na rzecz fundacji. Zebrali niebagatelną sumę 12 tys. zł. Kwotę tę powiększyły pieniądze pochodzące ze sprzedaży ciast, zapiekanek i z aukcji, na której licytowane były gadżety WOŚP oraz rzeczy ofiarowane przez mieszkańców gminy. W sumie zebraliśmy 13678,39 złotych i pobiliśmy ubiegłoroczny rekord. Wszystkim dobroczyńcom z całego serca dziękujemy!.
   Zwieńczeniem całej imprezy było oczywiście "światełko do nieba".
13 grudnia 2012 roku gościliśmy młodzież wraz z opiekunami ze szkoły Maison Familiale Rurale Noyant de Touraine z Francji
   Po przywitaniu gości przez dyrektora szkoły Wojciecha Bieńka, młodzież francuska scharakteryzowała swoją szkołę. Jest to szkoła rolnicza, która posiada gospodarstwo rolne 220 ha, prowadzi hodowlę krów mlecznych (120 szt), hodowlę owiec (60 sztuk). Mają własne szklarnie i posiadają winnice.
    Naszą szkołę oraz kierunki kształcenia zaprezentowały Ania Matyja kl 2TA i Sonia Kuszel z kl 1TA. Następnie uczestnicy spotkania brali czynny udział w ćwiczeniach ju-jutsu które prowadził Ryszard Matuszczyk oraz w francusko – polskim turnieju piłki siatkowej pod okiem pani Ewy Stojek. Kolejnym punktem spotkania były zajęcia z fizyki. Uczniowie z naszej szkoły wraz z gośćmi przeprowadzali w grupach doświadczenia. Najlepszy zespół został nagrodzony. Po krótkiej lekcji fizyki p. Magdalena Kwarciak przygotowała bardzo interesujące i motywujące do wspólnej komunikacji zajęcia. W czasie prowadzenia zajęć przez panią Magdę grupa chłopaków) rozegrała mecz w piłkę nożną (Polska – Francja). Mecz był na wysokim poziomie i po zużyciu całej energii nasi uczniowie (Kacper Kowalczyk, Kamil Kawałek, Dawid Pająk, Marcin Chat, Grzegorz Brożek) wygrali 11:10. Ostatnim punktem spotkania była wizyta w Stadninie Koni w Udorzu , w czasie której p. Adam Olender oprowadził uczestników i zapoznał z funkcjonowaniem stadniny.
    Moim zdaniem takie wizyty pozytywnie wpływają na motywację uczenia się języków oraz stwarzają naszej młodzieży możliwość zaprezentowania swoich umiejętności.
    Robert Florek – koordynator spotkania.
MIKOŁAJKOWY TURNIEJ FUTSALU
    6-go grudnia w naszej szkole odbył się Pierwszy Mikołajkowy Turniej Futsalu, którego pomysłodawcą i organizatorem był Samorząd Uczniowski. Do turnieju zgłosiło się 12 drużyn, czyli przedstawiciele wszystkich klas, które podzielone były na trzy grupy A, B i C. Rywalizację w grupach wygrali:
A – klasa III Tz – Wychowawca: Sławomir Mazurek,
B – klasa III Trmh – Wychowawca Wojciech Witkowski,
C – klasa IV Tz – Wychowawca Tomasz Lewandowski.
To właśnie te trzy klasy spotkały się w finale, w którym w obecności całej szkoły rywalizowały ze sobą w systemie „każdy z każdym”. W rozgrywkach finałowych bezkonkurencyjna okazała się klasa III Tz, drugie miejsce zajęła klasa III Trmh, a na ostatnim stopniu podium uplasowała się klasa IV Tz. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomu, a zwycięzcy turnieju w nagrodę polecą samolotem do Oslo na jednodniową wycieczkę ufundowaną przez dyrekcję szkoły.

    Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju i dziękujemy za zaangażowanie i poświęcenie – oby tak dalej w nauce i sporcie!!!
>
Leonardo da Vinci
    W dniach 30.09 – 13.10.2012r. w niemieckim ośrodku DEULA Hildesheim nauczyciele naszej szkoły Iwona Bartos oraz Wiktoria Rusyn-Myszor wraz z 18 zawodowcami z 12 szkół z całej Polski wzięli udział w wymianie doświadczeń w ramach projektu: „Alternatywne źródła dochodów ludności na terenach wiejskich szansą ich rozwoju”. Projekt jest realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Leonardo da Vinci.
   Realizując program wymiany doświadczeń nauczyciele uczestniczyli w wykładach, seminariach, wizytach studyjnych w przedsiębiorstwach świadczących usługi dla ludności z terenów wiejskich. Uczestnicy programu poznali możliwości pozyskania dodatkowych źródeł dochodu na terenach wiejskich i odejście od tradycyjnego stereotypu gospodarstwa, dodatkowo zapewniając miejsca pracy dla absolwentów szkół rolniczych.
   Istotnym punktem programu była analiza możliwości dalszej współpracy szkół rolniczych w zakresie doskonalenia nauczycieli oraz organizacji praktyk dla uczniów, staży zawodowych, finansowanych ze środków UE. Wykorzystując zdobytą wiedzę, doświadczenie, pozyskane materiały informacyjne, nauczyciele naszej szkoły pracują nad zorganizowaniem stażu w Niemczech dla uczniów
BEZPIECZNA PRACA W ROLNICTWIE
    30 listopada 2012 roku nasi uczniowie Andrzej Bem i Michał Stojek uczestniczyli w trzeciej edycji Wojewódzkiego Konkursu dla uczniów szkół o profilu rolniczym: „Bezpieczna praca w rolnictwie”. W tym roku w turnieju udział wzięło 14 uczniów z siedmiu szkół o tymże profilu.

    Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze: drugie miejsce zajął Andrzej, a trzeci był Michał, co drużynowo dało również drugą lokatę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali bardzo cenne nagrody ufundowane przez: KRUS, ARiMR, ARR, BGŻ, ODR oraz PIP.

   Gratulujemy uczniom oraz ich opiekunowi Panu Jackowi Kijowskiemu!
Samolotem do Oslo!
   21 listopada 2012 roku grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami udała się na wycieczkę samolotową do norweskiego miasteczka Sandefiord, gdzie usytułowany jest międzynarodowy port lotniczy Oslo Sandefiord Torp. Dla większości uczestników wyprawy był to pierwszy lot samolotem. Emocje były duże, było trochę strachu, ale wszystko zrekompensowały podniebne wrażenia, które są nie do opisania. Trzeba to po prostu przeżyć.
„DO HYMNU! – DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI NA STADIONIE ŚLĄSKIM”
   Prawie 4 tysiące osób odwiedziło Stadion Śląski, aby uczcić Święto Odzyskania Niepodległości. Punktem kulminacyjnym imprezy było odśpiewanie, punktualnie o godz. 15.00 przez blisko 2 tysiące osób, Mazurka Dąbrowskiego. Wśród uczestników uroczystości nie mogło zabraknąć również naszych uczniów, którzy godnie reprezentowali szkołę.
Bieg Niepodległości
    W dniu Święta Narodowego 11 listopada 2012 r., już po raz piąty Region IPA Zawiercie wraz z Urzędem Miasta Zawiercia zorganizował ?Bieg Niepodległości?. Tegoroczny bieg to ponad 100 uczestników. Biegali dorośli, dzieci, młodzież, razem całe rodziny, a wśród uczestników biegu nie mogło zabraknąć również uczniów naszej szkoły. Najlepiej zaprezentowała się Anna Łysek, która w biegu głównym wśród kobiet była najlepsza, natomiast Małgorzata Syguła zajęła drugie miejsce. Wśród Panów najlepiej spisali się Paweł Łysek i Piotr Kobyłka, którzy uplasowali się w pierwszej dziesiątce. Uczniowie naszej szkoły pomagali również w zabezpieczeniu trasy tegorocznego biegu.
VI Edycja konkursu „Jazda sprawnościowa i bezpieczna obsługa ciągnika”
   18 października 2012 r.w ZSRCKU w Żarnowcu odbył się konkurs „Jazdy sprawnościowej i bezpiecznej obsługi ciągnika”, w którym wzięło udział dziesięć drużyn. Uczniowie szkół rolniczych z: Sichowa Dużego, Nakła Śląskiego, Ornontowic, Chrobrza, Książa Wielkiego, Międzyświecia przybyli na konkurs wraz z opiekunami. Opiekę nad reprezentantami naszej szkoły sprawowali pan Zbigniew Derela oraz pan Jacek Kijowski. Konkurs składał się z dwóch etapów: teoretycznego oraz praktycznego. Uczestnicy musieli pokonać różne etapy konkursu: znajomość zagadnień związanych z mechanizacją rolnictwa, wykonanie obsługi codziennej ciągnika, jazdę sprawnościową ciągnikiem z przyczepą, obsługa kombajnu zbożowego.
I miejsce wywalczyła drużyna drużyna z Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Książu Wielkim, I - drużyna ZSRCKU z Żarnowca, III - drużyna Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Nakła Śląskiego.
Wyniki konkursu jazdy sprawnościowej ciągnikiem i bezpiecznej obsługi maszyn rolniczych
XVI Wojewódzki Konkurs Orki
   10.10.2012 w Nakle Śląskim odbył się XVI Wojewódzki Konkurs Orki w którym brało udział 8 szkół rolniczych z województwa śląskiego. Naszą szkołę reprezentował Andrzej Bem z II klasy Technkum Rolniczego. Opiekunem był p. Mirosław Wawer. Każdy z uczestników losował działkę na której miał wykonać orkę i rozorywkę. Poszczególne komisje sędziowskie oceniły prostolinijność, głębokość oraz wygląd ogólny zaoranych poletek. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością precyzyjnego ustawienia pługa oraz "dobrym okiem" czyli prostoliniowośią jazdy.
   Andrzej Bem w tych zadaniach zajął II miejsce. Wszyscy uczestnicy zostali nagroczeni cennymi nagrodami oraz delektowali się śląskimkrupniokiem i bigosem przygotowanym przez młodzież.
Policyjne bieganie
   W dniu 04.10.2012r. w Hutkach - Kankach odbyła się IX edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Policji w Biegach Przełajowych im. Grzegorza Załogi, w których aktywnie uczestniczyła młodzież ZSRCKU z Żarnowca. Zawodnicy zmagali się ze stromymi pagórkami, leśnymi ścieżkami, wodą i piachem. Drużyna z Żarnowca zajęła IV miejsce. Indywidualnie na podium znalazła się uczennica II klasy Zarządzania Kryzysowego- Małgorzata Syguła, zajmując III miejsce w kategorii dziewcząt. V miejsce zajęła Anna Łysek, IX Paulina Łukasiewicz, startowały również Anna Skutnik, Aleksandra Łęska. W kategorii chłopców najlepszy z ZSRCKU z Żarnowca był Paweł Łysek. Kolejne miejsca zajęli Artur Olesik, Jakub Radkowski, Marcin Chat, Michał Węglarz, Damian Majewski, Adrian Czech, Dawid Janus, Wojciech Witczyk, Daniel Zagała.
Obóz Jeziorowice 2012
   W dniach 26-28 września 2012 r. ,w jeziorowickim ośrodku, odbył się obóz treningowy dla klasy pierwszej oraz drugiej zarządzania kryzysowego. Podczas zgrupowania nasi uczniowie ćwiczyli musztrę indywidualną i zespołową, czerwoną, zieloną oraz czarną taktykę, doskonalili się w sztukach walki oraz udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Ciekawym doświadczeniem były także zajęcia z saperem – chorążym Zbigniewem Białym, który oprócz ćwiczeń z zielonej taktyki oraz sztuk walki, przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą zawodu sapera oraz zaprezentował sprzęt wykorzystywany do wykrywania metali. W ostatnim dniu uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy w Ciągowicach. Zostali tam zapoznani z przepisami bezpieczeństwa odnośnie używania broni oraz nauczyli się nią posługiwać. Trzydniowy obóz pozwolił zatem klasie pierwszej nabyć podstawowych umiejętności potrzebnych do funkcjonowania w klasie mundurowej, natomiast klasie drugiej doskonalić i poszerzyć zdobyte już doświadczenie.
Poligon 2012 LOM
   W dniach od 10 do 14 września 2012 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego "Mundurowego" w Olkuszu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach przebywali na poligonie zorganizowanym w Jeziorowicach.
    Głównym celem szkoleniowym było zapoznanie z elementami czerwonej i czarnej taktyki jednostek antyterorystycznych.

       LO Olkusz
Goście z Francji
   25 września 2012 roku gościliśmy młodzież wraz opiekunami ze szkoły Maison Familiale Rurale Noyant de Touraine z Francji. Po przywitaniu przez dyrektora szkoły Wojciecha Bieńka goście zostali zapoznani z systemem edukacji w Polsce oraz z kierunkami kształcenia w naszej szkole. Następnie uczestnicy spotkania brali udział w pokazie ju-jutsu. Kolejnym etapem było wykonanie doświadczenia z fizyki w grupach 4-osobowych polsko – francuskich gdzie najlepsze dwa zespoły zostały nagrodzone. Po krótkiej lekcji fizyki p. Agnieszka Hajduga wprowadzała uczestników spotkania w przeszłość przedstawiając historię Żarnowca. Kolejnym etapem było spotkanie młodzieży francuskiej z młodzieżą z Polski. Przy pomocy p. Marty Witkowskiej, Magdy Kwarciak i Wiktorii Myszor-Rusyn wspólnie w grupach rozmawiali o zainteresowaniach i o swoich hobby. Później młodzież z Francji wraz z nauczycielami udali się na szkolne gospodarstwo gdzie p. Mirosław Wawer odpowiadał na pytania gości dotyczące upraw w naszym regionie. Przedostatnim punktem spotkania była wizyta w Kościele Najświętszego Serca Jezusa w Żarnowcu. Ostatnim punktem spotkania była wizyta w Stadninie Koni w Udorzu gdzie p. Sylwia Ciach oprowadziła uczestników i zapoznała z funkcjonowaniem stadniny.
    Mamy nadzieję że dzięki tej krótkiej wizycie uda się naszej szkole podjąć współpracę z szkołą francuską.
Ogłoszenie
   Nasza szkoła bierze udział w projekcie Unijnym „MAM ZAWÓD – MAM PRACĘ W REGIONIE”, realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Program kierowany jest do uczniów klas II, III i IV Technikum oraz klas II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej i będzie realizowany w latach 2011/2012 i 2012/2013. W ramach projektu uczniom będą zaoferowane:
  • doradztwo zawodowe (grupowe i indywidualne),
  • kursy/kursy certyfikowane,
  • praktyki/staże zawodowe u pracodawcy,
  • dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne,
  • wizyty studyjne u pracodawcy.
   Wnioski od uczniów zainteresowanych udziałem w projekcie przyjmowane będą przez Panią Iwonę Bartos w sekretariacie szkoły oraz przez Panią Joannę Witkowską w gabinecie pedagoga w terminie 17.09. – 29.10.2012 r.
   O zakwalifikowaniu ucznia do projektu decydują kryteria zamieszczone w regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie oraz kolejność zgłoszeń.
W załączeniu: Ankieta rekrutacyjna, Formularz zgłoszeniowy do projektu, Deklaracja uczestnictwa w projekcie, Umowa uczestnictwa w projekcie, Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013
    03 września 2012r rozpoczęcie roku szkolnego zaczęło się od Mszy Św. po czym w hali sportowej uczniowie, nauczyciele, dyrekcja i zaproszeni goście spotkali się na części oficjalnej. Włodarze Powiatu Zawierciańskiego w osobach Starosty, Pana Rafała Krupy i Wicestarosty, Pana Jana Greli w przemówieniach okolicznościowych powołali na Dyrektora Zespołu Szkól Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu Pana Wojciecha Bieńka i podziękowali za duży wkład pracy i osiągnięcia odchodzącym ze stanowisk Dyrektorowi Pani Ewie Śrubarczyk i Wicedyrektorowi Panu Józefowi Talikowi.
    W nowym roku szkolnym uruchomiono jedną klasę Technikum Agrobiznesu, jedną klasę Technikum Rolniczego, Technikum Mechanizacji Rolnictwa i jedną klasę Szkoły Policealnej dla Dorosłych. Trwa jeszcze nabór i istnieją szansę powstania jeszcze jednej pierwszej klasy Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych.
Otwarcie hali maszyn rolniczych
    W dniu 25 czerwca 2012r. Starostwo Powiatowe uroczyście przekazało Zespołowi Szkół Rolniczemu Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu hale na maszyny rolnicze i sale na zajęcia praktyczne, nowy ciągnik i maszyn rolnicze oraz doposażenie pracowni. Ta wielka inwestycja możliwa była do realizacji dzięki staraniom Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, wsparciu finansowemu i determinacji Starostwa Powiatowego w Zawierciu oraz znacznym środkom pieniężnym Unii Europejskiej.
Powstała piękna duża hala, gdzie garażować będzie można cały sprzęt rolniczy, który posiada szkoła. Uczniowie będą mogli w komfortowych warunkach odbywać profesjonalnie zajęcia praktyczne. Nowy ciągnik rolniczy i sprzęt do upraw pozwoli kształcić naszą młodzież w sposób nieodbiegający od najnowszych standardów europejskich. Wyposażenie pracowni da możliwość prowadzenia lekcji z zastosowaniem nowych technologii. Na uroczystości przekazania gościliśmy najważniejsze władze Województwa Śląskiego, Powiatu Zawierciańskiego, przedstawicieli Parlamentu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz wielu instytucji około rolniczych.
Goście byli zauroczeni nie tylko samym obiektem, ale i programem artystycznym oraz rozwijającą się ciągle placówką. Sam Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki w przesłanym liście stwierdza, że Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu to szkoła, która poprzez swoje dotychczasowe osiągnięcia zapisała się już w historii jako dobra szkoła rolnicza, która myśli nie tylko o teraźniejszości, ale i o przyszłości, o nowych wyzwaniach stojących przed rolnictwem i edukacją rolniczą.
Wojewódzki Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego
   W dniu 19.05.2012 r. odbył się w ZSRCKU w Żarnowcu po raz szósty XVI finał Wojewódzkiego Turnieju Motoryzacyjnego. Wzięło w nim udział dziewięć trzyosobowych drużyn z całego województwa, które do finału dostały się drogą eliminacji rejonowych. Turniej składał się z kilku konkurencji: znajomość przepisów ruchu drogowego, pierwsza pomoc, jazda sprawnościowa motorowerem i samochodem, codzienna obsługa samochodu, motocykla i motoroweru, historia motoryzacji. Współorganizatorami turnieju było: Kuratorium Oświaty w Katowicach, Komenda Wojewódzka i Powiatowa Policji, Polski Związek Motorowy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu.
Każda z uczestniczących drużyn otrzymała nagrody.
Wyniki turnieju przedstawiają się następująco: I miejsce – ZSRCKU w Żarnowcu, II miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu, III miejsce – Zespół Szkół Zawodowych z Wodzisławia Śląskiego. Nagrodę Komendanta Wojewódzkiego Policji za najlepszą znajomość przepisów otrzymała Sandra Piwko z VI Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach.
Wyniki turnieju
Zakończenie klas IV
   W dniu 27 kwietnia klasy IV Technikum Agrobiznesu, Technikum Hodowli Koni i Technikum Rolnicze zakończyły edukację uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów klas III. Wyróżniający się uczniowie otrzymali pochwały i nagrody od wychowawców oraz naszych gości, wsród których pojawili się: wicestarosta zawierciański Pan Jan Grela oraz policjanci z KPP w Zawierciu z Szefem Międzynarodowej Organizacji Policji IPA Region Zawiercie Panem Adamem Granatem na czele oraz Pan Marek Ziębiński - Komendant Komisariatu Policji w Pilicy. Wszystkim absolwentom gratulujemy!
A teraz czas na maturę - trzymamy kciuki!
Dzień Otwarty Szkoły
   27 kwietnia w Żarnowcu był dniem szczególnym, gdyż właśnie wtedy gościliśmy gimnazjalistów z wielu szkół. Kandydaci do nauki w naszej szkole mogli zapoznać się z jej historią, dniem codziennym, osiągnięciami w nauce i sporcie a także poznać ją od środka zwiedzając pracownie. Podczas dnia otwartego gimnazjaliści mogli również obejrzeć występy naszych uczniów w ju-jitsu a także zobaczyć upozorowane odbicie zakładnika. W tym dniu naszymi gośćmi byli również wicestarosta zawierciański Pan Jan Grela oraz policjanci z KPP w Zawierciu z Szefem Międzynarodowej Organizacji Policji IPA Region Zawiercie Panem Adamem Granatem na czele oraz Pan Marek Ziębiński Komendant Komisariatu Policji w Pilicy.
Wycieczka do Karpacza
   W dniach od 02-04-2012 do 04-04-2012 uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Karpacza. W czasie krótkiego pobytu w Karkonoszach mieli okazję zwiedzić Karpacz i okolicę. Spróbowali też swoich sił chcąc zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę jednak ze względów bezpieczeństwa przewodnik wyraził zgodę na pokonanie części szlaku do Schroniska Górskiego „Strzecha Akademicka”. Dalszy szlak był oblodzony i bardzo niebezpieczny. W drodze powrotnej młodzież zawitała do Walimia w Górach Sowich, gdzie zwiedzała podziemne sztolnie budowane przez hitlerowców w czasie II Wojny Światowej w ramach projektu Riese.
Turniej drużyn amatorskich w piłce siatkowej dla uczniów klas III Gimnazjum
"„Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać,
aby móc je urzeczywistnić. Ćwiczenie uwagi, wychowywanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność,
znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom - to wszystko
należy do cnót sportowca(..)”
Jan Paweł II
   W Środę 21 marca 2012r tj. Pierwszy Dzień Wiosny odbył się Turniej Halowej Piłki Siatkowej. Do turnieju zgłosiły się trzy drużyny. Gimnazjum Kroczyce, Rokitno oraz Żarnowiec. Rozgrywki były prowadzone systemem „każdy z każdym” Z uwagi na małą ilość drużyn i szybkie rozegranie finału od samego początku walka o punkty była bardzo emocjonująca. W meczu finalowym jak to zwykle bywa pojawiły się największe emocje. Konkurowało ze sobą Gimnazjum z Rokitna i Gimnazjum z Żarnowca. W składzie zespołu z Rokitna znalazła się jedna dziewczyna , którą można smiało określic mianem „czarnego konia” zespołu. Po zaciętej rywalizacji w Tie-Break’u wygrała drużyna z Żarnowca. Rywalizacja przebiegła w bardzo dobrej i przyjaznej atmosferze zgodnie z zasadą fair-play... Za pierwsze miejsce został wręczony Puchar Dyrektora ZSRCKU. Za miejsca II oraz III drużynom zostały wręczone dyplomy.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
   Dnia 1 marca 2012 r. po raz drugi obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nasza szkoła również włączyła się w obchody upamiętniające bohaterów antykomunistycznego podziemia. Uczniowie Technikum Agrobiznesu, pod kierunkiem Pana Krystiana Greli, przygotowali uroczysty apel z hasłem przewodnim PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI. Po odśpiewaniu Hymnu Polski, uczniowie przybliżyli zebranym ideę Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz historię polskiego podziemia antykomunistycznego. W programie znalazła się również prezentacja multimedialna dotycząca wybranych żołnierzy, wraz z fragmentami dwóch spektakli Sceny Faktu Teatru Telewizji oraz Apelu Poległych. Na zakończenie Pan wicedyrektor Józef Talik podsumował ideę Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, podkreślając przede wszystkim, że po okresie represji w czasach PRL-u oraz ciszy po 1989 r. zostali w końcu docenieni. Apel zakończony został minutą ciszy ku czci poległych w walce z reżimem komunistycznym. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stał się zatem dla całej społeczności naszej szkoły świetną lekcją historii oraz przyczynkiem do wzmocnienia ducha patriotyzmu
Maribor 2012
   W tym roku po raz trzeci - po startach w roku 2010(2 miejsce) i 2011(3 miejsce), Mariusz Gorgoń i Michał Mikoda mieli okazję do zaprezentowania się na międzynarodowych zawodach w ju-jitsu ROBI RAH OPEN w Mariborze. Tym razem nasi uczniowie do Mariboru udali się w dniach od 01 do 04 marca z pierwszą reprezentacją kraju i wywalczyli srebrny medal. Był to ich ostatni występ na tych zawodach w czasie nauki w naszej szkole. Szkoda, że nie udało się wywalczyć złota…
   Chłopakom gratulujemy i życzymy następnych powołań do kadry i jeszcze wielu sukcesów!!!
Gość z WKU
   W piątek 24-02-2012 gościem naszej szkoły był Wojskowy Komendant Uzupełnień w Będzinie Pan Podpułkownik Mirosław Jodko. Podczas bardzo ciekawej prelekcji dotyczącej problematyki wojskowej, służby zawodowej, Narodowych Sił Rezerwy i uczelni wojskowych w Polsce poruszył wiele interesujących tematów i opowiadał na pytania naszych uczniów, rozwiewając niedomówienia i mity związane z wojskiem.
Olimpiada Młodych Producentów Rolnych
   Dnia 16 lutego 2012 r. odbyła się w Częstochowie Olimpiada Młodych Producentów Rolnych - Finał Wojewódzki.
W konkursie wzięliudział uczniowie naszej szkoły: Tomasz Pluta - kl. IV TR, Damian Chuchro - kl. III TR i Michał Knap - kl. II TA pod opieką nauczycieli: Artura Ściańskiego i Sławomira Mazurka.
Finał Krajowy tego konkursu odbywa się corocznie na Targach Rolniczych AGROTECH w Kielcach.
Walentynki
   14 lutego 2012r. miała miejsce miła dla wszystkich akademia walentynkowa. Samorząd uczniowski przygotował wiele atrakcji i konkursów dla kolegów i nauczycieli. Była skrzynka życzeń, prezenty i kwiaty dla zakochanych.
   Jak widać to nieznane przed paru laty święto przyjęło się w naszej szkole i stanowi już jeden z elementów stałych uroczystości.
Studniówka 2012
   28 stycznia 2012r młodzież klas maturalnych Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu miała długo oczekiwana studniówkę.
Bal ten odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Żarnowcu. Udział wzięli uczniowie trzech klas czwartych :Technikum Rolniczego , Technikum Hodowli Koni, Technikum Agrobiznesu-Zarządzanie Kryzysowe. Niestety mimo chęci nie wszyscy tegoroczni maturzyści mogli tej uroczystości wziąć udział. Problemy finansowe okazały się bezwzględne. Bal otworzyła i powitała gości dyrektor szkoły Pani Ewa Śrubarczyk. Wychowawca klasy IV TA –ZK Wojciech Bieniek odczytał pełen ciepła i serdecznych życzeń list Pana Wicestarosty Jana Greli, nauczyciela tejże szkoły. Później wspaniałe wykonanie poloneza, oficjalny walc i zabawa do szóstej rano dnia następnego.
Nad kulinariami pieczę sprawowali rodzice. Pełne stoły, dobra muzyka, podniosły nastrój, i niepowtarzalna atmosfera sprawiły, że wspaniale bawili się maturzyści, nauczyciele i rodzice. Studniówka przebiegała bez jakichkolwiek zakłóceń, zgodnie z regulaminem i wymaganą przez tego typu imprezę etykietą. Sprawdzili się wszyscy. Słowa uznania należą się za to przede wszystkim rodzicom czwartoklasistów, którzy dopięli organizacyjnie i logistycznie ten bal na przysłowiowy ostatni guzik.
Goście z Francji
   W dniu 05 stycznia 2012r. Zespól Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu gościł uczniów i nauczycieli z południowej Francji. Grupa trzydziestu pięciu przyszłych rolników francuskich szczególnie zainteresowana była specyfiką polskiego i naszego regionalnego rolnictwa, głównie hodowlą bydła, agrobiznesem i agroturystyką. Pani Dyrektor Ewa Śrubarczyk zapoznała przybyłych Francuzów z systemem edukacji w Polsce kierunkami kształcenia w naszej szkole z jej historią, rozbudową i osiągnięciami. Pan Robert Florek poinformował gości o naszym przyszkolnym gospodarstwie, parku maszynowym, plonach, praktykach zawodowych, charakterze produkcji rolnej. Pan Mirosław Wawer przedstawił rolniczy charakter naszej gminy i powiatu, rodzaje produkcji rolniczej, sprawy zbytu, dotacji unijnych, perspektyw rozwoju i zmian, jakie zaszły po 1989r.i po wejściu do Unii Europejskiej. Wszystko wspierane było pokazem multimedialnym. Goście zaprezentowali charakter rolnictwa francuskiego i specyfikę produkcji rolnej w ich regionie oraz swoja szkołę i wymieni się doświadczeniami z naszymi uczniami. W międzyczasie nasi zawodnicy ju-juitsu przedstawili pokazowe ćwiczenia pod kierunkiem trenera Pana Ryszarda Matuszczyka. Francuzi przyjęli pokaz owacjami. Był poczęstunek, rozmowy, oglądanie szkoły, pracowni oraz udział w lekcjach. Widać, że francuscy uczniowie zainteresowani byli wszystkim. Na koniec zobaczyli gospodarstwo rolne w Koryczanach ukierunkowane na produkcję mleka. Później wrócili do Krakowa. Była to już kolejna wizyta Francuzów w Żarnowcu kolejne możliwości promocji naszej szkoły, naszego rolnictwa, powiatu i naszego kraju.
XX finał WOŚP


   8 stycznia poza XX grała dla nas Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nasza szkoła kolejny już raz wzięła udział w akcji charytatywnej Jurka Owsiaka. W pracę sztabu działającego przy ZSRCKU zaangażowanych było wielu wolontariuszy z wszystkich miejscowych szkół. Przez całą niedzielę ofiarnie kwestowali na rzecz fundacji. Zebrali niebagatelną sumę 11829,37 zł. Kwotę tę powiększyły pieniądze pochodzące ze sprzedaży ciast, zapiekanek i z aukcji, na której licytowane były gadżety WOŚP oraz rzeczy ofiarowane przez mieszkańców gminy. W sumie zebraliśmy 13230 złotych i pobiliśmy ubiegłoroczny rekord. Wszystkim dobroczyńcom z całego serca dziękujemy!.
   Zwieńczeniem całej imprezy było oczywiście "światełko do nieba".
Uroczysty wieczór wigilijny w internacie i rozstrzygnięcie „konkursu ozdób świątecznych”

    Dnia 21.12.2011 w internacie w Jeziorowicach wychowankowie wraz z dyrekcją, wychowawcami i pracownikami internatu zasiedli po raz kolejny do stołu wigilijnego. Śpiewano kolędy, recytowano wiersze, dzielono się opłatkiem. Rozstrzygnięty został „konkurs ozdób świątecznych”. Wychowankowie wykonali m. in. łańcuchy ze słomy, choinki z makaronu, stroiki, łańcuchy. Najbardziej zaangażowanych: Sylwię Sykułę, Anetę Kopytek, Izabelę Baran uhonorowano nagrodami.
KONKURS ORTOGRAFICZNY

    W I semestrze roku szkolnego 2011/2012 wszyscy uczniowie ZSRCKU w Żarnowcu wzięli udział w konkursie ortograficznym zorganizowanym przez nauczycieli polonistów, w którym główną nagrodą było pióro firmy PARKER ufundowane przez Dyrektora Szkoły Panią Ewę Śrubarczyk. Konkurs przebiegał pod hasłem "Honor swój człowiek plami, jeśli pisze z błędami" i jrgo głównym cele było umożliwienie wykazania się umiejętnością bezbłędnego pisania pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym.
   Po dwóch etapach zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzcę. Został nim Tomasz Kotnis z klasy IV TAH. II miejsce zajęła Anna Matyja z klasy I TA, a III Gabriela Bryła z klasy II TAZK/L. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, które wręczono im na uroczystym apelu.
Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

   14 grudnia 2011 r. już po raz dwudziesty odbyła się Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia, którą zorganizował Polski Czerwony Krzyż.
   Naszą szkołę reprezentował Marcin Pasek, który w kategorii szkół ponadgimnazjalnych okazał się najlepszy.
   Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz powodzenia na kolejnym etapie (okręgowy).
Gwiazdkowy Turniej w Ju-jitsu o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Bukowno

   18 grudnia w Bukownie odbył się Gwiazdkowy Turniej w Ju-jitsu o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Bukowno. W zawodach uczestniczyło ponad 70 zawodniczek i zawodników z 8 klubów. Tym razem nasza szkoła reprezentowana była przez 5-ciu uczestników. Pierwsze miejsce i złoty medal zdobyła uczennica klasy 2 Tz Anna Bochenkiewicz. Drugie miejsca zajęli: Anna Łysek z klasy 1 Tz, Piotr Żebrak z klasy 2 Tzl oraz Paweł Łysek z klasy 3 Tz. Trzecie miejsce zajęła uczennica klasy 1 Tz Kinga Stojek. Zawodnikom gratulujemy i zachęcamy do dalszej pracy.
Młodzież czyta dzieciom

   W roku szkolnym 2011/2012 kontynuowana jest akcja czytania bajek dzieciom w Przedszkolu Publicznym w Żarnowcu. W każdy wtorek najmłodsi w skupieniu słuchają bajek, które z przyjemnością czytają im starsi koledzy i koleżanki. Warto wiedzieć, że głośne czytanie dziecku:
- rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia,
- buduje mocną więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem,
- zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,
- uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu,
- poszerza wiedzę, poprawia koncentrację, ułatwia naukę w szkole,
- kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie,
- jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.
Uczniowie klas mundurowych naszej szkoły na wycieczce do Krakowie
   W środę 14 grudnia uczniowie klas mundurowych naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Krakowa, której głównym celem był udział w rozgrywkach laserowego paintballa. Zawody odbyły się na terenie laserparku, który jest usytuowany w 650 metrowej ogrzewanej hali na krakowskim Kazimierzu. Młodzi ludzie mogli się tam poczuć jak bohaterowie gier komputerowych lub uczestnicy gwiezdnych wojen. Gra polegała na sprawnym poruszaniu się po ogromnym, zaciemnionym i zadymionym labiryncie, przy głośnej mocnej muzyce i celnym strzelaniu do zawodników drużyny przeciwnej a jednoczesnym unikaniu strzałów oddawanych przez przeciwników. Dodatkowymi atrakcjami był laserowy tor przeszkód i możliwość skorzystania z gier zręcznościowych. Na zakończenie kadeci dostali karty członkowskie i kody dostępu dzięki którym mogą z każdego miejsca na świecie obserwować swoje statystyki i rezerwować sobie miejsca na kolejne wyjazdy, których pewnie jeszcze kilka w tym roku szkolnym zorganizujemy.
Obóz uczniów klasy pierwszej zarządzania kryzysowego
   Pierwszy weekend grudnia był dla uczniów klasy pierwszej zarządzania kryzysowego okazją do sprawdzenia się na pierwszym obozie treningowym, który odbył się w jeziorowickim ośrodku. Podczas zgrupowania, nasi uczniowie pod okiem opiekunów doskonalili się w sztukach walki, sprawdzali swoją sprawność fizyczną na torze przeszkód, szkolili się z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i co było dla nich największą atrakcją - brali udział w zajęciach taktycznych z użyciem sprzętu ASG, które specjalnie dla nich prowadził saper Pan chorąży Zbigniew Biały.
"BEZPIECZNA PRACA W ROLNICTWIE" - II Wojewódzki Konkurs dla Młodzieży

   Dnia 25.11.2011r. o godz. 10.00 odbył się w Placówce Terenowej KRUS w Katowicach Finał II Wojewódzkiego Konkursu dla Młodzieży "BEZPIECZNA PRACA W ROLNICTWIE".
   Naszą szkołę reprezentowali: Michał Knap - uczeń klasy II TR i Marcin Talik - uczeń klasy IV TR. Grupa naszej młodzieży zajęła drugie miejsce drużynowo. Gratulujemy!.
    Opiekunami drużyny byli: Jacek Kijowski i Sławomir Mazurek.
Warsztaty dla maturzystów

   21 listopada 2011 roku mgr Magdalena Stencel z Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach przeprowadziła w naszej szkole dwugodzinne warsztaty dla uczniów klas maturalnych na temat różnych sposobów opanowania stresu przed maturą. Celem tych zajęć było nabycie i rozwój umiejętności skutecznego radzenia sobie w sytuacjach stresujących.
Uczniowie na zajęciach sportowych z curlingu

   W dniu 18 listopada 2011r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach sportowych z curlingu. Odbyły się one na lodowiski "Tafla" w Gliwicach. Zajęcia były prowadzone przez instruktorów curlingowych na dwóch torach przy użyciu profesjonalnego sprzętu (kamienie, szczotki). Uczniowie zapoznali się z zasadami gry oraz ćwiczyli podstawowe elementy techniczne. Zajęcia zakończyły się rozegraniem kilku endów.
Ślubowanie klas pierwszych

   9 listopada 2011 roku odbyło się w naszej szkole ślubowanie klas pierwszych. Przysięgę na sztandar szkoły złożyli uczniowie klas: I TA/zk, I TR i I TMH. Uroczystość swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, rodzice, nauczyciele, młodzież szkolna. Ślubowanie zbiegło się z obchodami 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas drugich przygotowali program artystyczny.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
   5 października w Technicznych Zakładach Naukowych w Dąbrowie Górniczej odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla najzdolniejszych uczniów regionu. Stypendium z naszej szkoły otrzymał po raz drugi Mariusz Gorgoń, uczeń klasy IV TaZK . Wyróżnieni otrzymali stypendia i gratulacje od Śląskiego Kuratora Oświaty oraz władz powiatu zawierciańskiego. Wszystkich uhonorowanych było 78. Uroczystość delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu uświetniła część artystyczna. Obecnych muzycznym talentem zachwycili Weronika Stawiarska z 15 gimnazjum w Sosnowcu, Dawid Podsiadło z I L.O. w Dąbrowie Górniczej, związany z Młodzieżowym Ośrodkiem Pracy Twórczej i także wywodzący się z dąbrowskiej placówki Piotr Zajdek.
Goście z Norwegii w ZSRCKU w Żarnowcu
   W dniach 2 – 12 listopada 2011 r. ZSRCKU w Żarnowcu gościł troje nauczycieli i dziesięciu uczniów norweskich ze szkoły rolniczej w Finnmark za kołem podbiegunowym w ramach unijnego programu Leonardo da Vinci – „Horse Breeding in a Polisch – Norwegien”.
   Program przewidywał wizyty studyjne w naszej szkole, w Stadninie Koni w Michałowie, w gospodarstwach rolnych produkujących kapustę, mleko i mięso oraz w gospodarstwie agroturystycznym. Norwedzy złożyli także wizytę w Starostwie Powiatowym w Zawierciu, gdzie przyjął ich wicestarosta Pan Jan Grela.
    Druga już wizyta Norwegów to kolejny etap we wdrażaniu przez naszą placówkę unijnych programów. W najbliższym czasie delegacja naszej szkoły wyjedzie do Norwegii, by przygotować tam rewizytę.

    więcej...
Mistrzostwa Świata w Ju-Jitsu
   11 listopada od tego roku uczniom ZSRCKU w Żarnowcu kojarzył się będzie nie tylko ze Świętem Odzyskania Niepodległości ale także z pierwszym, historycznym udziałem naszych zawodników w Mistrzostwach Świata w Ju-Jitsu, które w tym roku odbyły się w Belgii w Gent. W mistrzowskim turnieju uczestniczyli zawodnicy i zawodniczki z 24 państw w tym nasza najlepsza para duo systemu: Mariusz Gorgoń i Michał Mikoda wraz z trenerem Ryszardem Matuszczykiem i managerem sekcji Wojciechem Bieńkiem. W Gent nasi zawodnicy spisywali się bardzo dobrze i zajęli wysokie 5 miejsce ulegając w walce o brąz parze hiszpańskiej, o której należy obiektywnie powiedzieć, że w tym turnieju była lepsza.
    Udział uczniów ZSRCKU w Mistrzostwach Świata to wielkie wyróżnienie nie tylko dla nich ale także dla szkoły i powiatu zawierciańskiego oraz zachęta dla innych zawodników i przykład na to, że jeśli w jednym miejscu spotka się kilka osób które mają jeden cel i poparcie otoczenia to można zdziałać bardzo wiele.
W zorganizowaniu wyjazdu pomogli nam: Starostwo Powiatowe w Zawierciu, Urząd Miasta i Gminy w Ogrodzieńcu, Ochotnicza Straż Pożarna w Pilicy, Dyrekcja ZSRCKU w Żarnowcu oraz Pan Włodzimierz Dziubałtowski „Ogro-Car” z Ogrodzieńca. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.
Młodzieżowy Puchar Polski w Ju-jitsu
   Tym razem małopolski Olkusz był gospodarzem Młodzieżowego Pucharu Polski w Ju-Jitsu. W turnieju, który był ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Świata w Gent w Belgi wystartowała czołówka naszych zawodników. Jak zwykle uczniowie ZSRCKU w Żarnowcu nie zawiedli i tradycyjnie wrócili z medalami. Złote medale zdobyli: Anna Bochenkiewicz, Izabela Kwartnik, Michał Mikoda i Mariusz Gorgoń. Piotr Kobyłka zdobył srebro a Monika Łęska brąz. W zawodach uczestniczyli jeszcze Wojciech Goncerz i Robert Gajecki, którzy uplasowali się w swoich kategoriach na czwartych miejscach
V Edycja konkursu „Jazda sprawnościowa i bezpieczna obsługa ciągnika”
   20 października 2011 roku w ZSRCKU w Żarnowcu odbył się konkurs „Jazdy sprawnościowej i bezpiecznej obsługi ciągnika”, w którym wzięło udział dziesięć drużyn. Uczniowie szkół rolniczych z: Sichowa Dużego, Nakła Śląskiego, Ornontowic, Chrobrza, Książa Wielkiego, Żywca-Moszczanicy, Dobryszyc, Międzyświecia, Włoszczowej przybyli na konkurs wraz z opiekunami. Opiekę nad reprezentantami naszej szkoły sprawowali pan Zbigniew Derela oraz pan Jacek Kijowski. Konkurs składał się z dwóch etapów: teoretycznego oraz praktycznego. Uczestnicy musieli pokonać różne etapy konkursu: znajomość zagadnień związanych z mechanizacją rolnictwa, wykonanie obsługi codziennej ciągnika, jazdę sprawnościową ciągnikiem z przyczepą, agregatowanie ciągnika z płuigiem.
I miejsce wywalczyła drużyna drużyna z ZSRCKU w Żarnowcu, II - drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Ornontowic, III - drużyna Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Nakła Śląskiego.
Wyniki konkursu jazdy sprawnościowej ciągnikiem i bezpiecznej obsługi maszyn rolniczych
LIGA JU-JITSU
   Po emocjach związanych z Mistrzostwami Polski, które odbyły się na naszym terenie – w Zawierciu, przyszedł czas na ciężką pracę. Oprócz treningów, które odbywają się na hali sportowej ZSRCKU w Żarnowcu w środy i piątki, nasi uczniowie po raz pierwszy startują w Lidze Ju-Jitsu, co jest odzwierciedleniem bardzo dobrych wyników na arenie krajowej i może stać się odskocznią do startów międzynarodowych. To właśnie pierwszego października w Katowicach zainaugurowała swój start VII Edycja Ligi Ju-Jitsu Fighting, Duo System i Ne Waza. W pierwszych ligowych zawodach w tym roku uczestniczyli: Anna Bochenkiewicz, która wspólnie z Anną Bieniek zdobyła złoty medal w swojej kategorii wiekowej w duo systemie. Podobnym osiągnięciem może pochwalić się Piotr Gabała, który dodatkowo zdobył jeszcze złoty medal we fightingu.
MISTRZOSTWA POLSKI W JU-JITSU
   Tym razem jako gospodarze nasi uczniowie uczestniczyli w Mistrzostwach Polski Juniorów i Seniorów w Ju-Jitsu, które odbyły się 17 września 2011 roku w Zawierciu. W tym dniu do rywalizacji przystąpiło 270 zawodniczek i zawodników z 32 klubów z całej Polski. Dorobek medalowy naszych zawodników wygląda następująco:
   Izabela Kwartnik – srebrny medal duo mix senior,
   Anna Bochenkiewicz – srebrny medal duo mix junior,
   Michał Mikoda – złoty medal duo men senior,
   Mariusz Gorgon – złoty medal duo men i srebrny duo mix senior,
   Piotr Gabała – złoty medal duo mix i brązowy ne waza do 66 kg.
   Pozostali nasi zawodnicy – Monika Łęska, Dawid Janus i Paweł Łysek - stoczyli wiele wyczerpujących pojedynków lecz niestety musieli uznać wyższość przeciwników.
   Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
MISTRZOSTWA POLSKI W JU-JITSU
   Już w sobotę 17-09-2011 w Zawierciu odbędą się Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów w Ju-Jitsu. W zawodach tej rangi tradycyjnie nie zbraknie reprezentantów naszej szkoły. Swoje umiejętności zaprezentują: Monika Łęska, Iza Kwartnik, Ania Bochenkiewicz, Michał Mikoda, Mariusz Gorgoń, Dawid Janus, Paweł Łysek i Piotrek Gabała.
 Zapraszamy wszystkich chętnych do kibicowania naszym zawodnikom.
Początek zawodów o godzinie 10:00
Wstęp wolny!
WAKACJE Z JU-JITSU
   Zapraszamy wszystkich chętnych do sprawdzenia swoich możliwości w sportach walki! Zajęcia ju-jitsu odbywają się podczas całych wakacji na hali sportowej ZSRCKU w Żarnowcu we wtorki i czwartki w godzinach od 19:00 do 20:30 i są bezpłatne. Oprócz zagospodarowania czasu wolnego młodzieży zajęcia mają na celu zapoznanie się technikami i specyfiką ju-jitsu.

Zajęcia prowadzą Wojciech Bieniek i Ryszard Matuszczyk.
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Ju-jitsu
   Tym razem z Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Ju-jitsu, które odbyły się w sobotę 25-06-2011 w Gorzowie Wielkopolskim, zawodnicy Klubu Sportów Walki ARASHI, a jednocześnie uczniowie ZSRCKU w Żarnowcu, przywieźli trzy medale. W kategorii duo men srebrne krążki wywalczyli niezawodni Michał Mikoda i Mariusz Gorgoń. Również ze srebrem przyjechała para duo mix Anna Bochenkiewicz – debiutantka na imprezie tej rangi – oraz Mariusz Gorgoń, którzy w walce o złoto ulegli przeciwnikom zaledwie o 0,5 punktu. Bardzo cieszy trzecie miejsce Piotra Gabały we fightingu w kategorii do 69 kilogramów, który w sposób popisowy uporał się z bardziej doświadczonymi przeciwnikami i większość swoich walk wygrał przed czasem. W zawodach wzięli jeszcze udział: Dawid Janus, Paweł Łysek i Piotr Kobyłka, którzy po bardzo pasjonujących pojedynkach musieli uznać wyższość swoich przeciwników.
Turniej Kwalifikacyjny Kadry w Ju-Jitsu
   Bardzo dużym sukcesem zakończył się udział uczniów naszej szkoły: Piotrka Gabały z klasy pierwszej ZK oraz Dawida Janusa z klasy drugiej ZK/L w rozgrywanym w Mysłowicach Turnieju Kwalifikacyjnym Kadry w Ju-Jitsu. Obaj Panowie wywalczyli po dwa złote medale w swoich kategoriach wagowych. Startowali zarówno we fightingu jak i w semi-kontakcie. Oprócz nich w Mysłowicach startowało jeszcze dwoje zawodników Klubu Sportów Walki ARASHI: Ola Grabowska(złoto) i Piotrek Kobyłka(srebro), którzy na co dzień ćwiczą z naszymi uczniami. Medale cieszą tym bardziej, że dotychczas prześladowało ich przeważnie czwarte miejsce, najgorsze dla sportowca. I jeszcze jedno, uczniowie z klasy trzeciej ZK, od których zaczęła się przygoda naszej szkoły z ju-jitsu mają godnych następców!!!
Finał XV Jubileuszowego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego – Myślenice 2011
   W dniach 10 – 11 czerwca 2011 roku w Myślenicach odbył się Finał Centralny XV Jubileuszowego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W finale ogólnopolskim w Myślenicach wzięły udział drużyny szkół ponadgimnazjalnych, które zajęły I miejsca w eliminacjach wojewódzkich tj. 16 najlepszych trzyosobowych drużyn z całej Polski.
   Druzyna ZSRCKU w Żarnowcu w składzie: Magdalena Zielińska, Zbigniew Dziób, Tomasz Domagała zajęła drugie miejsce za gospodarzami turnieju Zespołem Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach. Trzecie miejsce zajęło Technikum nr 2 Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach, czwarte: Zespół Szkół Technicznych w Poznaniu.
   Sędzią Głównym Turnieju był mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
   Gratulujemy naszym uczniom.
Obóz strzelecki „Żywiec 2011”
   W dniach od 23-05-2011 do 27-05-2011 w Żywcu miało miejsce zgrupowanie klas pierwszych i drugich, uczniów klas mundurowych naszej szkoły. Program obozu podporządkowany był głównie strzelectwu sportowemu i każdy z uczniów miał okazję oddać ponad 100 strzałów z broni palnej w konkurencjach: strzelania do tarczy oraz uproszczonego biathlonu. Zajęcia na strzelnicy, dzięki uprzejmości Rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach Pana Profesora Zbigniewa Waśkiewicza prowadził instruktor strzelectwa tejże uczelni, Pan Franciszek Dryja.
Poza strzelaniem uczestnicy mieli okazję na zaprezentowanie umiejętności zdobytych podczas obozów w Jeziorowcach i na zajęciach z technik obronnych. Wszyscy uczestnicy zgrupowania zasługują na szczególne wyrazy uznania. Był to ich pierwszy, tak intensywny obóz, gdzie sami musieli sobie rozbić namioty, pełnić 24-ro godzinną warte, rozpalić ognisko obozowe i gromadzić materiał opałowy, aż do samego końca.
Wojewódzki Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego
W dniu 21.05.2011 r. odbył się w ZSRCKU w Żarnowcu po raz piąty XV finał Wojewódzkiego Turnieju Motoryzacyjnego. Wzięło w nim udział dziesięć trzyosobowych drużyn z całego województwa, które do finału dostały się drogą eliminacji rejonowych. Turniej składał się z kilku konkurencji: znajomość przepisów ruchu drogowego, pierwsza pomoc, jazda sprawnościowa motorowerem i samochodem, codzienna obsługa samochodu, historia motoryzacji. Współorganizatorami turnieju było: Kuratorium Oświaty w Katowicach, Komenda Wojewódzka i Powiatowa Policji, Polski Związek Motorowy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu.
Każda z uczestniczących drużyn otrzymała nagrody.
Wyniki turnieju przedstawiają się następująco: I miejsce – ZSRCKU w Żarnowcu, II miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Lublińcu, III miejsce – III Liceum w Jaworznie.
Wyniki turnieju
Jaworzno 2011
7 maja w Jaworznie odbył się turniej Ju-jitsu o Puchar Polski seniorów i juniorów: Jaworzno 2011. W imprezie tej rangi tradycyjnie nie mogło zabraknąć zawodników Klubu Sportów Walki ARASHI i również tradycyjnie jak z większości zawodów mogą poszczycić się dorobkiem medalowym i bardzo dobrymi, punktowanymi miejscami w rankingu turnieju. Pierwsze miejsce i złote medale zdobyli: nasz znakomity trener Ryszard Matuszczyk z Karoliną Nowak w duo mix. Ze srebrnymi medalami wróciła para na którą zawsze można liczyć: Mariusz Gorgoń i Michał Mikoda w duo men – uczniowie ZSRCKU w Żarnowcu. Bardzo niewiele zabrakło do medali Dawidowi Janusowi i Piotrkowi Gabale, obaj przegrali decydujące o 3 miejscu walki i uplasowali się tuż za podium. Bardzo dobre - piąte miejsce zajął Piotrek Kobyłka. W turnieju zabrakło kilku naszych czołowych zawodników odbywających zagraniczne praktyki: Moniki Łęskiej, Roberta Gajeckiego i kontuzjowanego Kamila Merty. Obecny był również kontuzjowany trener Damian Paszewski, a jak zwykle nad wszystkim czuwał kierownik ekipy Wojciech Bieniek.
Okręgowe Eliminacje Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego
Dnia 27.04.2011 r. w Mysłowicach odbyły się Okręgowe Eliminacje Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Brały w min udział szkoły samochodowe z Mysłowic, Jaworzna, Sosnowca, Zawiercia oraz uczniowie ZSRCKU w Żarnowcu w składzie: Magdalena Zielińska, Zbigniew Dziób, Tomasz Domagała. Uczniowie uczestniczyli w takich konkurencjach jak: test o przepisach ruchu drogowego, rozpoznawanie części samochodowych, jazda sprawnościowa samochodem, jazda sprawnościowa motorowerem, praktyczne udzielenie pomocy przedlekarskiej. Tylko dwa pierwsze miejsca zakwalifikowały się do dalszych eliminacji wojewódzkich. Grupa z naszej szkoły (ZSRCKU w Żarnowcu) zajęła I miejsce, natomiast II zajęła szkoła samochodowa z Jaworzna, III szkoła samochodowa z Sosnowca, IV szkoła samochodowa z Zawiercia a V miejsce zajęła szkoła samochodowa z Mysłowic.
Gratulujemy naszym uczniom.
Dzień Otwarty Szkoły
28 kwietnia w Żarnowcu był dniem szczególnym, gdyż właśnie wtedy gościliśmy gimnazjalistów z wielu szkół powiatów: zawierciańskiego, miechowskiego, olkuskiego i jędrzejowskiego. Kandydaci do nauki w naszej szkole mogli zapoznać się z jej historią, dniem codziennym, osiągnięciami w nauce i sporcie a także poznać ją od środka zwiedzając pracownie. Podczas dnia otwartego gimnazjaliści mogli również obejrzeć występy naszych uczniów w gimnastyce akrobatycznej i ju-jitsu a także zobaczyć wyszkolenie psów policyjnych oraz upozorowane odbicie zakładnika. W tym dniu naszymi gośćmi byli również policjanci z KPP w Zawierciu z Szefem Międzynarodowej Organizacji Policji IPA Region Zawiercie Panem Adamem Granatem na czele oraz Pan chorąży Zbigniew Biały- saper, który opowiadał jakie „niespodzianki” mogą czekać na młodzież ukryte w ziemi i pokazywał niewybuchy z czasów II Wojny Światowej.
Obóz w Jeziorowicach
   W dniach 1-2 oraz 8-9.04.2011 uczniowie klas pierwszych i drugich zaliczali obóz szkoleniowy w Jeziorowcach, którego głównym celem było zaprezentowanie tego, czego nauczyli się na dotychczasowych zajęciach z technik obronnych. Ponadto mogli wykazać się sprawnością na torze przeszkód, poszerzyć swoją wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz dzięki pomocy zawodowego żołnierza Pana chorążego Zbigniewa Białego poznać podstawy zielonej taktyki.
Już w maju następny obóz tym razem w Żywcu.
OWIUR w ZSRCKU w Żarnowcu
W dniach 15-16.04.2011r. w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu odbyły się eliminacje okręgowe XXXV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Uczestniczyło w niej 139uczniów z 55 szkół województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Uczestnicy to zwycięzcy eliminacji szkolnych z 8 bloków: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo, architektura krajobrazu.
Honorowy patronat nad olimpiadą objął Starosta Powiatu Zawierciańskiego, a eliminacje przeprowadzili pracownicy naukowi Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Przebieg olimpiady       Wyniki olimpiady      testy
Hamburg Open 2011
26 marca 2011 roku w Hamburgu odbył się kolejny turniej ju-jitsu rangi Pucharu Europy: „Hamburg Open”. W zawodach tej rangi ponownie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły na co dzień ćwiczący w klubie ARASHI. Biorąc pod uwagę występy naszych zawodników poza granicami kraju była to najmocniej obsadzona impreza, w której uczestniczyło 16 reprezentacji krajowych z Europy Zachodniej i Środkowej oraz drużyny klubowe w tym nasza.
Naszą szkołę reprezentowali: Monika Łęska, Robert Gajecki, Mariusz Gorgoń i Michał Mikoda z klasy III zk, Paweł Łysek z klasy II zk, Dawid Janus z klasy II zkl oraz Piotr Gabała uczeń klasy I zk. Uczniom towarzyszyli opiekunowie Ryszard Matuszczyk i Wojciech Bieniek.
Tym razem nasi zawodnicy nie przywieźli medali a tuż za podium czyli na najbardziej nie lubianych przez sportowców czwartych miejscach uplasowali się: Monika Łęska oraz Mariusz Gorgoń wraz z Michałem Mikodą.
Następne zawody tej rang: POLISH OPEN - odbędą się już 7 maja w Jaworznie.
Maribor 2011
W piątek 11-03-2011 po lekcjach uczniowie naszej szkoły: Monika Łęska, Robert Gajecki, Kamil Merta oraz Mariusz Gorgoń i Michał Mikoda na co dzień ćwiczący w Klubie Sportów Walki ARASHI wyjechali do Mariboru na Słowenii, gdzie w dniu następnym miał się odbyć turniej ju-jitsu - zaliczany do rangi Pucharu Europy – ROBI RAJH OPEN.
Po dobrych wynikach z roku poprzedniego, oczekiwania były wysokie, jednak skład ekipy z różnych powodów bardzo ograniczony. Nasi uczniowie po wielu bardzo efektownych pojedynkach uplasowali się na wysokich miejscach, a najlepszy wynik uzyskali Michał Mikoda i Mariusz Gorgoń, zajmując trzecie miejsce i zdobywając brązowy medal. Na tym turnieju po raz pierwszy oprócz reprezentowania szkoły i klubu reprezentowaliśmy również Region IPA Zawiercie, Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji.
Wyjazd nie doszedł by do skutku gdyby nie determinacja i ogromne zaangażowanie trenera Ryszarda Matuszczyka i kierownika ekipy Wojciecha Bieńka.
Wykłady dla klas maturalnych
   28 lutego 2011 roku dr Wojciech Śmieja z Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach przeprowadził w naszej szkole wykłady, w których wzięli udział uczniowie klas maturalnych.
   Temat pierwszego wykładu brzmiał: Jeśli znasz 100 słów możesz zostać prezydentem - o manipulacji językowej, natomiast drugiego: Moda językowa - pożądana zmiana czy zachwaszczanie polszczyzny.
Studniówka 2011
W Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego impreza zwana studniówką odbyła się już po raz piętnasty. Tradycyjnie młodzież rozpoczęła bal w rytmie poloneza. Wszystkim dopisywał szampański humor a zabawa trwała do białego rana.
W Sylwestra 31-12-2010 do siedziby Polskiego Związku Ju-Jitsu zaproszeni zostali, trener naszych zawodników Ryszard Matuszczyk i opiekun sekcji Wojciech Bieniek. Podczas spotkania została przekazana im informacja, że w związku z bardzo wysokimi osiągnięciami zawodników na arenach krajowych i udanym występie na Pucharze Europy w Mariborze do kadry kraju w tej dyscyplinie sportu powołania otrzymują: Kamil Merta we Fightingu kategoria do 77 kg oraz duo men Michał Mikoda i Mariusz Gorgoń.
Ponad to po przeanalizowaniu dorobku innych zawodników na bardzo dobrej drodze do tego, aby otrzymać powołanie są: Iza Kwartnik z Mariuszem Gorgoniem w duo mix oraz po udanych kwalifikacjach juniorów Piotr Gabała w kategorii do 66 kg. Przypomnieć należy, że nasi zawodnicy w 2010 roku zdobywali złote, srebrne i brązowe medale a także punktowane miejsca na zawodach rangi Pucharu Europy, Mistrzostw Polski, Pucharu Polski oraz Mistrzostw i Pucharu Śląska.
O wszystkich tych osiągnięciach informowaliśmy na stronach naszej szkoły, a sylwestrowe spotkanie było znakomitym ukoronowaniem pracy, którą wszyscy włożyli w treningi i propagowanie ju-jitsu. Młodzi ludzie, uczniowie naszej szkoły pokazali, że mimo wielu trudności warto się angażować i poświęcać swój czas po to aby iść do celu, którym w tym wypadku jest założenie judogi z orłem na piersi i reprezentowanie nie tylko szkoły i powiatu ale też Polski…
Akademia Bożonarodzeniowa
22 grudnia 2010 odbyła w naszej szkole akademia dotycząca Świąt Bożego Narodzenia. Tym razem akademia była formą konkursu śpiewania kolęd. Drużyny poszczególnych klas zaśpiewały wybraną przez siebie kolędę. Pięcioosobowe jury wytypowało zwycięzców. Najwyżej oceniono występ reprezentantki klasy III TZ.
Na koniec dyrektor Józef Talik złożył wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne.
Konkurs Fotograficzny „Las w moim obiektywie”
14 grudnia w Olkuszu spotkali się zwycięzcy VI edycji organizowanego przez Nadleśnictwo Olkusz oraz Zarząd Powiatowy Ligi Ochrony Przyrody, Konkursu Fotograficznego „Las w moim obiektywie”. Konkurs w tym roku odbył się pod hasłem „Życie lasu”, a uczestniczyło w nim 110 uczniów z 18 szkół w tym nasz uczeń z 1 klasy Zarządzania Kryzysowego Tomasz Łapaj, którego dwa zdjęcia w kategorii szkół średnich spotkały się z uznaniem jurorów i zajęły odpowiednio: - Pączek wśród liści – 1 miejsce, - Poranna poświata – wyróżnienie.
Więcej na: http://www.krosno.lasy.gov.pl/web/olkusz/aktualnosci
Eliminacje Kadry Polski Juniorów w Ju-jitsu
11 grudnia w Sosnowcu odbyły się eliminacje Kadry Polski Juniorów w Ju-jitsu. W zawodach po raz pierwszy wspólnie z opiekunem Wojciechem Bieńkiem, uczestniczyli zawodnicy klubu ARASHI - uczniowie naszej szkoły, którzy ju-jitsu ćwiczą dopiero od września. Po raz kolejny udowodniono, że w tej szkole, treningi prowadzone przez Ryszarda Matuszczyka stoją na bardzo wysokim poziomie.
W zawodach najlepiej spisali się Piotr Gabała, który w finale przegrał zaledwie jednym punktem, ocierając się o kadrę i Jarosław Błaszczyk. Obaj zdobyli srebrne medale. Oprócz nich w turnieju uczestniczyli również: Piotr Żebrak, Damian Sobieraj i Jan Browacki, którzy pokazali się z jak najlepszej strony, a swoje walki przegrali minimalnie.
Wizyta w Słowenii w ramach programu Socrates Comenius
I znów z Comeniusem zwiedzamy Europę! Tym razem 3 nauczycieli (Robert Florek, Marta Witkowska oraz Magdalena Kwarciak) i 2 uczennice (Karolina Szymacha z klasy 2 log. oraz Magdalena Podeszwa z klasy 4Thk) zawitali w Słowenii.
Wizyta miała miejsce w dniach 18 -25 listopada w liceum pielęgniarskim położonym w malowniczym regionie Koroska w miejscowości Slovenj Gradec, w której odbywały się główne uroczystości i zajęcia edukacyjne. Nasi przedstawiciele oprócz zając związanych z projektem mieli również okazje zwiedzić stolice Słowenii Ljubliane, malownicze Bled, położone u podnóża Alp oraz Piranie - najlepiej zachowane miasto o średniowiecznej zabudowie na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Kolejna wizyta już w marcu 2011 w Czechach.
Puchar Polski Seniorów w Ju-Jitsu
Dużym sukcesem zakończył się udział uczniów naszej szkoły w Pucharze Polski Seniorów w Ju-Jitsu, który odbył się 24.10.2010 w Jaworznie. Nasi zawodnicy w klasyfikacji generalnej zajęli 2 miejsce. Sukces jest tym większy, że nasi uczniowie są młodzieżowcami, a mimo to w bardzo dobry sposób zaprezentowali się w walkach ze starszymi od siebie rywalami. Bardzo dobrze wypadł Kamil Merta zdobywając pierwsze miejsce w kategorii -77 kg. W kategorii tej wystąpił również Robert Gajecki który uplasował się na 5 pozycji. Monika Łęska zajęła 1 miejsce w kategorii +70 kg. Izabela Kwartnik wspólnie z Karoliną Nowak(trenerka) zajęły 1 miejsce w kategorii DUO KOBIET.. Michał Mikoda wraz z Mariuszem Gorgoń zajęli 2 miejsce w DUO MEN przegrywając jedynie z zawodnikami Kadry Polski. W kategorii DUO MIX Izabela Kwartnik wraz z Mariuszem Gorgoń zajęli 3 miejsce.
IV Edycja konkursu „Jazda sprawnościowa i bezpieczna obsługa ciągnika”
22 października 2010 roku w ZSRCKU w Żarnowcu odbył się konkurs „Jazdy sprawnościowej i bezpiecznej obsługi ciągnika”, w którym wzięło udział sześć drużyn. Uczniowie szkół rolniczych z: Sichowa Dużego, Nakła Śląskiego, Ornontowic, Chrobrza, Książa Wielkiego, przybyli na konkurs wraz z opiekunami. Opiekę nad reprezentantami naszej szkoły sprawowali pan Zbigniew Derela oraz pan Jacek Kijowski. Konkurs składał się z dwóch etapów: teoretycznego oraz praktycznego. Uczestnicy musieli pokonać różne etapy konkursu: znajomość zagadnień związanych z mechanizacją rolnictwa, wykonanie obsługi codziennej ciągnika, jazdę sprawnościową ciągnikiem z przyczepą, spinanie hedera z kombajnem Bizon 056.
I miejsce wywalczyła drużyna Zespołu Szkół Rolniczych im. W.Witosa z Książa wielkiego, II - drużyna Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Nakła Śląskiego, III - po dogrywce drużyna z ZSRCKU w Żarnowcu.
Indywidualnie I miejsce w części teoretycznej - Krzysztof Anioł z ZSCKR w Sichowie Dużym, I miejsce w części praktycznej (kombajn zbożowy) - Tomasz Pluta z ZSRCKU w Żarnowcu, I miejsce w części praktycznej (ciągnik) - Błażej Duda z ZSCKR w Nakle śląskim.
Wyniki konkursu jazdy sprawnościowej ciągnikiem i bezpiecznej obsługi maszyn rolniczych
Wycieczka w Bieszczady
W poniedziałek 4 października o godzinie 5:00 pod szkołą pojawił się nowoczesny autokar, którym nasza młodzież wraz z opiekunami pojechała na wycieczkę w najbardziej malownicze o tej porze roku góry – Bieszczady, które są częścią Karpat Wschodnich. W samo południe dotarliśmy do Polańczyka, gdzie czekała na nas pierwsza atrakcja: rejs statkiem po Zalewie Solińskim. Z pokładu mogliśmy podziwiać malownicze wzgórza wyrastające niemal prosto z wody, a także rozpościerającą się w oddali zaporę solińska, którą zwiedziliśmy po zakończonym rejsie. Następnym etapem naszej podróży były Jabłonki gdzie znajdowała się nasza baza noclegowa. Po dotarciu na miejsce wszyscy się zakwaterowali i rozpakowali, a następnie rozpaliliśmy ognisko, przy którym spędziliśmy prawie cały wieczór. We wtorek czekała nas największa atrakcja, ale też i wyzwanie wyjście na Tarnicę(1346 m n.p.m.) najwyższy szczyt polskich Bieszczad. O godzinie 9:00 w schronisku pojawił się przewodnik, z którym pojechaliśmy najpierw do miejscowości Wołosate, a stamtąd wyruszyliśmy na szlak. Po trzech godzinach marszu, Tarnica została zdobyta. Po godzinnym odpoczynku zmęczeni, ale szczęśliwi i zachwyceni widokami, jakie roztaczały się z połonin, mogliśmy rozpocząć marsz w dół, który zakończyliśmy w Ustrzykach Górnych, gdzie czekał na nas autokar, który zawiózł nas do ośrodka. Tak minął drugi dzień wycieczki. W środę nadszedł czas pożegnania się z górami, ale zanim to nastąpiło zwiedziliśmy jeszcze muzeum łowiectwa w Nowosiółkach i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, a potem już prosto do Żarnowca. Wiosną planujemy następną wyprawę tym razem do…, zobaczycie!
Wojciech Bieniek
Wizyta w Szwecji w ramach programu Socrates Comenius
   W dniach od 24 do 30 września 2010 roku odbyła się kolejna wizyta w ramach projektu COMENIUSA. Spotkanie młodzieży i nauczycieli z państw biorących udział w projekcie odbyło się w Timra – Sundsvall środkowej części Szwecji. Polska delegacja składała się z: Marta Witkowska – nauczyciel j. angielskiego, Beata Karbownik – nauczyciel chemii, Karolina Kasprzyk – uczennica klasy 2 THK, Robert Florek – nauczyciel fizyki – koordynator projektu.
Oprócz zajęć edukacyjnych nasi przedstawiciele mieli okazję podziwiać piękne szwedzkie krajobrazy uczelnię w Sundsvall, zapoznanli się z funkcjonowaniem systemu Policji w Szwecji oraz ze Szweckim systemem edukacji. Kolejna wizyta odbędzie się w dniach od 19.11 do 25.11.2010 roku w Słowenii.
Mistrzostwa Polski Młodzieżowców w Ju-jitsu Gorzów 2010
W minioną niedzielę 12-09-2010 w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzieżowców w Ju-jitsu Gorzów 2010. W zawodach tej rangi po raz kolejny wystartowali uczniowie naszej szkoły, i znów zdobyli medale:
Iza Kwartnik i Monika Bendkowska – srebrny w duo kobiet
Iza Kwartnik i Mariusz Gorgoń – srebrny w duo mix
Mariusz Gorgoń i Michał Mikoda – brązowy w duo mężczyzn
Monika Łęska – brązowy kategori + 70 kg.
Walkę o brązowy medal po bardzo pasjonującym pojedynku przegrał Robert Gajecki.
W zawodach uczestniczyli także: Kamil Merta, Daniel Więcławski, Marcin Strózik i Dawid Janus.
Podczas wyprawy do Gorzowa zawodnikom towarzyszyli: trener Ryszard Matuszczyk i kierownik drużyny Wojciech Bieniek.
Spotkanie szkół Comeniusa w naszej szkole
W dniach 27.06 – 3.07 2010 w ramach programu Comenius nasza szkoła miała zaszczyt gościć u siebie przedstawicieli (uczniów i nauczycieli) ze szkół z Bułgarii, Belgii, Czech, Rumunii, Słowenii, Szwecji i Turcji.
Te wspólnie spędzone dni zaowocowały stworzeniem filmów i prezentacji o stereotypach związanych z narodowościami biorącymi udział w projekcie.
Przy okazji naszym gościom pokazaliśmy Kopalnie Soli w Wieliczce, Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnię Węgla w Zabrzu, Obóz Koncentracyjny w Auschwitz i Zagrodę Żubrów w Pszczynie.
Wszystkim pobyt u nas bardzo się podobał.
Otwarte Mistrzostwa Śląska w ju-jitsu
15 maja 2010 w Rybniku odbyły się Otwarte Mistrzostwa Śląska w ju-jitsu fighting i brazylijskim. W turnieju uczestniczyło ponad 150 zawodniczek i zawodników a w tym uczniowie naszej szkoły ćwiczący w klubie ARASHI pod okiem trenerów, reprezentantów Polski: Ryszarda Matuszczyka i Damiana Paszowskiego. Młodzież tradycyjnie jak z większości zawodów wróciła stamtąd z medalami i wysokimi miejscami w klasyfikacji generalnej. Srebrne medale wywalczyli: Iza Kwartnik, Monika Bendkowska i Wojciech Goncerz, a brązowy medal wywalczył Kamil Merta. W zawodach uczestniczyli także: Monika Łęska, Marcin Barczyk, Robert Gajecki, Mariusz Gorgoń i Michał Mikoda.
Puchar Europy w ju-jitsu
Kolejnym sukcesem zakończył się udział uczniów klasy 2 ZK, a jednocześnie zawodników Klubu Sportów Walki ARASHI i uczniów ZSRCKU w Żarnowcu w Pucharze Europy ROBI RAJH OPEN w ju-jitsu rozgrywany w Słoweńskim Mariborze. Młodzież doskonaląca swoje umiejętności pod okiem trenerów- reprezentantów Polski w ju-jitsu Ryszarda Matuszczyka i Damiana Paszewskiego startowała tam pod flagą biało-czerwoną z orłem na piersi i po raz kolejny udowodniła, że mimo wielu przeciwności losu jeżeli tylko jest zapał, talent i dobra wola otoczenia to można wiele osiągnąć.
Tym razem po bardzo pasjonującym i wyczerpującym turnieju, nasi reprezentanci przywieźli ze Słowenii cztery medale i kilka zaproszeń na turnieje podobnej rangi. Pierwsze miejsce i złoty medal zdobyła para w systemie duo mix Izabela Kwartnik i Mariusz Gorgoń, drugie miejsca zdobyli Monika Łęska we fightingu +70 kg i Michał Mikoda z Mariuszem Gorgoniem w duo men. Na najniższym stopniu podium stanęły Monika Bendkowska i Izabela Kwartnik w duo women. Ponadto w zawodach uczestniczyli jeszcze Kamil Merta(czwarte miejsce) i Robert Gajecki we fightingu 77kg.
Specjalne podziękowania składamy naszym sponsorom, bez których ten wyjazd nie doszedłby do skutku: PHU WUZET Wiesław Wiśniewski, Adam Zielony z Zawiercia, FHU KRAUT Zdzisław Kwieciński z Ogrodzieńca oraz Panu Prezesowi Banku Spółdzielczego w Wolbromiu Witoldowi Myszorowi.
Egzamin maturalny w ZSRCKU w Żarnowcu
W dniu 4 maja rozpoczął się w naszej szkole egzamin maturalny częścią pisemną z języka polskiego. Do egzaminu przystąpiło 56 uczniów. W dniach 5 maja egzamin pisemny z matematyki a 6 maja z języka angielskiego. Egzaminy pisemne z pozostałych przedmiotów potrwają do 20 maja.
Zakończenie klas IV
W dniu 30 kwietnia klasy IV TA, THK i TR zakończyły edukację uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów klas III. Wyróżniający się uczniowie otrzymali nagrody od wychowawców, a od uczniów klas III każdy otrzymał pamiątkę.
Teraz czas na maturę.
Mistrzostwa Polski Młodzieży w ju-jitsu "Sosnowiec 2010"
24- go kwietnia 2010 na hali Niwka w Sosnowcu odbyły się zawody Pucharu Polski Młodzieży w ju-jitsu ,,Sosnowiec 2010”. W turnieju wystartowała reprezentacja naszej szkoły w składzie: Iza Kwartnik, Monika Bendkowska, Monika Łęska, Mariusz Gorgoń, Robert Gajecki i Kamil Merta.
Wspólnie z uczniami na zawodach obecni byli trener Ryszard Matuszczyk oraz opiekun sekcji Wojciech Bieniek. Tym razem po bardzo wyczerpujących walkach nasi zawodnicy wrócili z turnieju z jednym pucharem za zajęcie trzeciego miejsca w duo kobiet - Iza Kwartnik i Monika Bendkowska oraz z dwoma czwartymi miejscami: duo mix Iza Kwartnik, Mariusz Gorgoń i fighting Kamil Merta.
Udany występ w kolejnych z rzędu zawodach zaowocował możliwością startu naszych zawodników w Pucharze Europy w dniach 8-9.05.2010 który odbędzie się w Mariborze na Słowenii.


Dnia 14 kwietnia 2010 roku w Zawierciu odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. II miejsce w eliminacjach powiatowych zajął uczeń naszej szkoły – Łukasz Łysek - kl. I TA (log).
GRATULUJEMY!
   W dniach 9 – 10. 04. 2010 odbyły się w Bałtowie (woj. świętokrzyskie) eliminacje okręgowe XXXIV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Wzięli w niej udział:
  1.    Paulina Paleczek kl. IV TA – agrobiznes
  2.    Kamil Micuła kl. IV TR – produkcja roślinna
  3.    Paweł Kaczmarczyk kl. IV TR – produkcja zwierzęca
  4.    Marcin Miejski kl. III TR/THK – mechanizacja rolnictwa

Kamil Micuła został laureatem tej Olimpiady zajmując III miejsce w bloku "Produkcja roślinna" i zakwalifikował się do udziału w eliminacjach centralnych. Gratulujemy mu tego sukcesu i życzymy powodzenia w finale.
Wizyta w Rumunii w ramach programu Socrates Comenius
   W dniach od 8 do 12 marca 2010 roku w ramach programu Comenius nasza szkoła odkrywała uroki Rumunii. Niemal dobę zajęło nam dotarcie szkolnym busem do niespokojnej, ale jakże fascynującej Transylwanii. Tym razem w skład naszej załogi weszło 6 uczniów: Karolina Kasprzyk, Olga Kwaśniak, Kamil Janosik, Wojtek Latosiński, Michał Mikoda i Marcin Barczyk oraz 3 nauczycieli – opiekunów: Marta Witkowska, Magdalena Kwarciak oraz Robert Florek, pełniący dodatkową rolę - drugiego kierowcy.
Oprócz zajęć edukacyjnych nasi przedstawiciele zwiedzili Bukareszt, Ploesti, zamek Drakuli oraz Campinę, Sinaiaę oraz Busteni i zapoznali się z Rumuńskim systemem edukacji. Następnae spotkanie odbędzie się u nas w dniach od 27 czerwca do 3 lipca.
Mistrzostwa Polski Seniorek i Seniorów w Ju-Jitsu WROCŁAW 2010
Dużym sukcesem zakończyła się wyprawa uczniów klasy 2 ZK ZSRCKU w Żarnowcu na XIX Mistrzostwa Polski Seniorów i Seniorek w Ju Jitsu Sportowym - Wrocław 20 lutego 2010. W tym dniu kadra szkoły pod opieką trenerów – reprezentantów Polski: Ryszarda Matuszczyka i Damiana Paszewskiego udała się na swoje pierwsze zawody rangi mistrzowskiej i mimo wielu przeciwności losu podczas przygotowań oraz męczącej podróży udało się! Z zawodów, w których brało udział ponad 100 zawodników i zawodniczek z całej Polski, pobijani ale szczęśliwi wracali z medalami oraz punktowanymi miejscami:
1 miejsce w kategorii duo-system kobiet zajęły Iza Kwartnik i Monika Bendkowska
3 miejsce w kategorii duo-mix zajęli Iza Kwartnik i Mariusz Gorgoń
4 miejsce w kategorii duo mix zajęli Monika Bendkowska i Michał Mikoda
4 miejsce w kategorii duo-system men zajęli Mariusz Gorgoń i Mikoda
W zawodach uczestniczyli także Kamil Merta i Robert Gajecki, którzy pokazali się z bardzo dobrej strony, a swoje walki przegrali tylko z późniejszymi medalistami MP.
Bardzo dobrze zaprezentowali się też nasi trenerzy, którzy brali udział w zawodach: Martyna Bierońska wspólnie z Ryszardem Matuszczykiem zajęła 1 miejsce w kategorii duo-mix, a Ryszard Matuszczyk z Damianem Paszewskim zdobyli srebrny medal w kategorii duo-system men. Następne zawody już w marcu, a w kwietniu Mistrzostwa Polski Młodzieżowców.
Wizyta w Belgii w ramach programu Socrates Comenius
W dniach 28 stycznia do 3 lutego 2010 roku nasza szkoła wzięła udział w międzynarodowej wymianie uczniów w Belgii w ramach projektu Socrates Comenius "Uczenie się przez całe życie". W wymianie oprócz naszej szkoły biorą udział szkoły z następujących krajów: Bułgaria, Belgia, Rumunia, Szwecja, Słowenia, Turcja, Czechy.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Mariusz Gorgoń , Tomek Kotnis, Olga Kwaśniak i Bernadetta Gut a ze trony nauczycieli: Magdalena Kwarciak oraz koordynator projektu Robert Florek. Oprócz zajęć edukacyjnych nasi przedstawiciele zwiedzili Gandawę, Brukselę (byli w Parlwemancie Europejskim) oraz Brugię i zapoznali się z Belgijskim systemem edukacji. Następna spotkanie będzie w marcu w Rumunii.
Studniówka 2010
Miesiąc styczeń nowego roku to w szkołach średnich czas uroczystości szkolnych zwanych studniówkami. W Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego impreza ta odbyła się już po raz czternasty. Tradycyjnie młodzież rozpoczęła bal w rytmie poloneza. Wszystkim dopisywał szampański humor a zabawa trwała do białego rana.
Oto kilka najciekawszych zdjęć z tej imprezy.
DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
25 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w projekcie „Moja firma w mojej gminie”. W ciągu 3 miesięcy poznawali specyfikę gminy Żarnowiec, konstruowali i przeprowadzali ankietę wśród mieszkańców gminy na temat zapotrzebowania na nowe przedsiębiorstwa, a następnie budowali biznes plan własnej firmy. Uwieńczeniem pracy związanej z projektem i możliwością przedstawienia jej rezultatów był zorganizowany dnia 15.01.2010r. DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI w naszej szkole. Uczniowie prezentowali kolejno wyniki swojej pracy – odpowiednio do trzech zadań, jakie mieli do wykonania. W tej roli świetnie się spisali: Marcin Talik – kl. II TR, Łukasz Łysek – kl. I TA/Logistyka oraz Michał Birkowski – kl. III TA. Po każdej z prezentacji uczniowie prowadzili debaty z zaproszonymi gośćmi: wójtem gminy Żarnowiec – Eugeniuszem Kapuśniakiem oraz lokalnymi przedsiębiorcami – Joanną Winczakiewicz Gospodarstwo Agroturystyczne BANTAMKA oraz Szczepanem Goncerz przewozy autokarowe GONPOL. Wójt odpowiadał na pytania dotyczące sytuacji w gminie, a przedsiębiorcy ustosunkowali się do biznes planu uczniów – ukazywali jego mocne strony oraz dzielili się własnymi doświadczeniami. Atrakcją Dnia Przedsiębiorczości był pokaz sztuk walki w wykonaniu uczniów kl. II TA/Zarządzanie Kryzysowe. Pomysłodawcą projektu Moja firma w mojej gminie jest Fundacja Viribus Unitis z Katowic. Podczas Dnia Przedsiębiorczości gościliśmy przedstawicieli fundacji – Panią Beatę Master oraz Pana Rafała Urlyk. Byli oni obserwatorami całego przedsięwzięcia. Na koniec przeprowadzili quiz z upominkami dla wszystkich uczniów, natomiast uczniom biorącym udział w projekcie zostały wręczone Certyfikaty Uczestnictwa i drobne upominki. Był to bardzo miły dla wszystkich moment, a radość uczniów dopełnił fakt, ze zgodnie z ostatecznym rankingiem, nasza szkoła w grupie 58 szkół uplasowała się na 5 pozycji.
Akademia Bożonarodzeniowa
18 grudnia 2009 miała miejsce w naszej szkole akademia dotycząca Świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach. Akademię przygotowały nauczycielki języków obcych, a udział wzięli uczniowie klas pierwszych i drugich.
Uczniowie przedstawili zwyczaje bożonarodzeniowe w takich krajach jak: Francja, Anglia, Niemcy, Rosja, Szwecja, Hiszpania czy Grecja. Uczennice zaśpiewały kolędy i pastorałki w różnych językach. Na koniec dyrektor Józef Talik złożył wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne.
Wizyta w Bułgarii w ramach programu Socrates Comenius
W dniach 6 do 13 listopada 2009 roku nasza szkoła wzięła udział w międzynarodowej wymianie uczniów w Bułgarii w ramach projektu Socrates Comenius "Uczenie się przez całe życie". W wymianie oprócz naszej szkoły biorą udział szkoły z następujących krajów: Bułgaria, Belgia, Rumunia, Szwecja, Słowenia, Turcja, Czechy.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Mariusz Gorgoń oraz Iwona Binkiewicz a ze trony nauczycieli: dyr. Ewa Śrubarczyk, Wiktoria Rusyn-Myszor, Beata Wrzesień oraz koordynator projektu Robert Florek. Oprócz zajęć edukacyjnych nasi przedstawiciele zwiedzili sierociniec, kurort nad Morzem Czarnym i zapoznali się z Bułgarskim systemem edukacji. Następna spotkanie będzie na przełomie stycznia i lutego w Belgii.
Ślubowanie klas pierwszych
   13 listopada 2009 roku w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu po raz kolejny miało miejsce ślubowanie klas pierwszych. W uroczystości brały udział klasy: 1 TA Zarządzania Kryzysowego, 1 TA Zarządzania Kryzysowego/Logistyka oraz 1 TR/TMR/THK a także zaproszeni goście na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji w Katowicach nadinsp. mgr Dariuszem Bielem, Dyrektorem Biura Rektora AWF w Katowicach dr Krzysztofem Nowakiem, Radną Powiatu Zawierciańskiego mgr Elżbietą Ciapą, Członkiem Zarządu Powiatu Zawierciańskiego mgr inż. Janem Grelą, Naczelnikiem Wydziału Edukacji w Zawierciu mgr Jerzym Mucem, St. Wizytatorem Kuratorium Oświaty w Katowicach maj.mgr Wacławem Wójcikiem, Prezesem LOK w Katowicach ppłk. mgr Ryszardem Kasprzykiem oraz Przedstawicielem AWF w Katowicach maj. mgr inż. Franciszkiem Dryją. W ceremonii uczestniczyła też Dyrekcja, młodzież szkolna, grono pedagogiczne oraz rodzice i opiekunowie klas pierwszych.
   Uroczystość rozpoczęła się od odprawienia Mszy Świętej w żarnowieckim kościele, następnie młodzi ludzie w towarzystwie rodziców i nauczycieli a także orkiestry dętej z Łan Wielkich przemaszerowali do szkoły gdzie po złożeniu kwiatów pod tablicą naszego patrona Jana Pawła II i powitaniu gości odbyło się ślubowanie a całość została oprawiona akademią przygotowaną z okazji Święta Niepodległości przez uczniów klasy 2 TA Zarządzania Kryzysowego, którzy po raz kolejny pokazali, że los szkoły nie jest im obojętny i w sposób profesjonalny przygotowali całą imprezę
Akcja krwiodawstwa
W dniu 21 X 2009r. w Zespole Szkół Rolnicze CKU w Żarnowcu odbyła się akcja krwiodawstwa. W ramach akcji "Oddając krew ratujesz życie" do oddania krwi zgłosiło się 30 osób, w tym dwóch absolwentów szkoły. 26 osób oddało łącznie 11500 ml krwi. Po raz pierwszy do akcji przystąpiło 13 osób. Nad sprawnym przebiegiem akcji jak zawsze czuwały panie Marzena Szwej i Danuta Laskowska oraz pan Nowacki z Zarządu PCK w Zawierciu.
Kolejna akcja krwiodawstwa planowana jest w styczniu. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.
III Edycja konkursu „Jazda sprawnościowa i bezpieczna obsługa ciągnika”
15 października 2009 roku w ZSRCKU w Żarnowcu odbył się kolejny konkurs „Jazdy sprawnościowej i bezpiecznej obsługi ciągnika”. Konkurs składał się z dwóch etapów: teoretycznego oraz praktycznego. Uczestnicy musieli pokonać różne etapy konkursu:
1. Znajomość zagadnień związanych z mechanizacją rolnictwa.
2. Wykonanie obsługi codziennej ciągnika.
3. Jazdę sprawnościową ciągnikiem z przyczepą.
4. Spinanie hedera z kombajnem Bizon 056.
Wyniki konkursu jazdy sprawnościowej ciągnikiem i bezpiecznej obsługi maszyn rolniczych
Pobyt klas Zarządzania Kryzysowego w jednostce specjalnej
6 października 2009 na zaproszenie pułkownika Romana Utrackiego, dowódcy 6 Brygady Desantowo -Szturmowej im. gen Stanisława F. Sosabowskiego uczniowie klasy 1 i 2 Zarządzania Kryzysowego i Logistyki gościli w Krakowie. W czasie pobytu w jednostce mogli się zapoznać ze metodami działania jednostek specjalnych, poznać sprzęt jakim dysponuje nasza armia a także wysłuchać opowieści żołnierzy, którzy właśnie w tym dniu powrócili z Afganistanu. W zorganizowaniu wycieczki bardzo pomógł Pan Kapitan Paweł Korzeniak, który na zaproszenie klasy 2 ZK będzie wkrótce gościem naszej szkoły. Jak się okazało marzeniem wielu uczniów jest związanie swojej kariery z wojskiem. Ale czy to tylko marzenie…
Gdybym miał niebios wyszywana szatę Z nici złotego i srebrnego światła,
Ciemną i bladą, i błękitną szatę Ze światła, mroku, półmroku, półświatła,
Rozpostarłbym ci tę szatę pod stopy, Lecz biedny jestem: me skarby - w marzeniach;
Więc ci rzuciłem marzenia pod stopy; Stąpaj ostrożnie, stąpasz po marzeniach.
/William Butler/
Udział wbiegu im. Jerzego Kukuczki
W dniu 04-10-2009, grupa młodzieży z ZSRCKU w Żarnowcu na zaproszenie Rektora AWF w Katowicach Profesora Zbigniewa Waśkiewicza w towarzystwie Członka Zarządu Powiatu Zawierciańskiego Pana Jana Greli wzięła udział w 24-ro godzinnym biegu im. Jerzego Kukuczki. Młodzi ludzie z tej szkoły po raz kolejny udowodnili, że praca wkładana podczas treningów ju-jitsu i obozów kondycyjnych owocuje nieoczekiwanymi efektami, czego przykładem jest ukończenie biegu oraz rywalizacja ze studentami AWF na równym poziomie.
Obóz szkolno - treningowy w Żywcu - Moszczenicy
W dniach 23-25 września 2009 uczniowie klasy drugiej Zarządzania Kryzysowego z ZSRCKU w Żarnowcu uczestniczyli w obozie szkolno - treningowym w Żywcu - Moszczenicy, którego celem było praktyczne przeprowadzenie terenowych form zajęć z zakresu szeroko pojętej edukacji obronnej młodzieży, z uwzględnieniem zakwaterowania w warunkach polowych. W zajęciach obozowych oprócz uczniów uczestniczyli opiekunowie klasy: Anna Wołoszyn-Dryja, Sławomir Mazurek oraz wychowawca Wojciech Bieniek. Natomiast nad całością czuwał wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego z Katowic - Franciszek Dryja. Zajęcia obejmowały następujące elementy: strzelectwo sportowe (uczniowie mogli oddać po kilkadziesiąt strzałów z KBKS oraz broni pneumatycznej), terenoznawstwo, które obejmowało dwunastokilometrowy nocny marsz na azymut, testy w Ośrodku Sprawności Fizycznej oraz test sprawnościowy. Ponadto uczniowie zaliczali rzut granatem, pierwszą pomoc medyczną i uczestniczyli w zajęciach z musztry. Podczas całego zgrupowania trwała służba wartownicza i kilkakrotnie ogłaszane były alarmy dzienne i nocne. Uczniowie pokazali, że praca wkładana przez nich w pierwszym roku nauki i podczas poprzednich zgrupowań odbywających się na terenie ośrodka w Jeziorowicach przynosi efekty. Na najwyższe wyrazy uznania zasłużyli: wśród dziewcząt Iza Kwartnik, która punktowała we wszystkich konkurencjach, a wśród chłopców Mateusz Majdzik.
Młodzież z ZSRCKU w Żarnowcu na Targach Agro Show 2009 w Bednarach koło Poznania
Dnia 26 września 2009 roku młodzież wraz z nauczycielami brała udział w Targach Agro – Show 2009 w Bednarach koło Poznania. Wyjazdem zainteresowani byli szczególnie uczniowie, którzy w perspektywie planują przejąć rodzinne gospodarstwa rolne i inwestować w nowoczesny sprzęt. Nasza młodzież zainteresowana głównie nowoczesnym sprzętem rolniczym, miała okazję porównać pod względem ekonomicznym i jakościowym wiele typów pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych. Po całym dniu zwiedzania i dużej dawce nowoczesności w rolnictwie w drodze powrotnej w okolicach Kalisza pełni wrażeń młodzi rolnicy poczuli głód tym razem już nie nowoczesnego sprzętu rolniczego a dobrego obiadu.
Organizatorami wyjazdu byli: R. Florek i S. Mazurek.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/10 w ZSRCKU
1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Do młodzieżowych trzech klas pierwszych trafiło 105 uczniów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się klasa Zarządzania Kryzysowego, która ma przygotować nowych adeptów do służb mundurowych oraz klasa Logistyki i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wielu kandydatów zgłosiło się do Szkoły Policealnej dla dorosłych. W tym roku priorytetem Kuratorium Oświaty i Starostwa Powiatowego będzie podniesienie dyscypliny, frekwencji i poziomu kształcenia.
Po apelu odbyło się rozdanie świadectw.
Dzień Przedsiębiorczości
W dniu 10.06.2009 r. odbyła się w Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu akademia z okazji Dnia Przedsiębiorczości, którą zorganizowały klasy agrobiznesowe pod przewodnictwem p. Agnieszki Florek.
Szkoła miała w rym dniu powody do satysfakcji, ponieważ zespół uczniów klas agrobiznesu reprezentujący naszą szkołe w konkursie "Moja firma w mojej gminie" zajął wysokie czwarte miejsce na 44 startujących.

XIII Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny
W dniach 3 - 5.06.2009 r. odbył się w Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu XIII finał Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego, pod patronatem: Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego i Ministerstwa Infrastruktury. Wzięło w nim udział 16 trzyosobowych drużyn z całego kraju, które do finału dostały się drogą eliminacji wojewódzkich. Turniej składał się z tych samych konkurencji co finał wojewódzki. Współorganizatorami turnieju było: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Komenda Wojewódzka i Powiatowa Policji, Polski Związek Motorowy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Starostwo Zawiercie, Polski Związek Motorowy Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu.
Każda z uczestniczących drużyn otrzymała nagrody.
Wyniki turnieju
Wojewódzki Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego
W dniu 23.05.2009 r. odbył się w Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu po raz czwarty XIII finał Wojewódzkiego Turnieju Motoryzacyjnego. Wzięło w nim udział dziewięć trzyosobowych drużyn z całego województwa, które do finału dostały się drogą eliminacji rejonowych. Turniej składał się z kilku konkurencji: znajomość przepisów ruchu drogowego, pierwsza pomoc, jazda sprawnościowa motorowerem i samochodem, codzienna obsługa motoroweru, historia motoryzacji. Współorganizatorami turnieju było: Kuratorium Oświaty w Katowicach, Komenda Wojewódzka i Powiatowa Policji, Polski Związek Motorowy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu.
Każda z uczestniczących drużyn otrzymała nagrody. Z W dniach 3-5 czerwca odbędzie się u nas finał ogólnopolski.
Wyniki turnieju przedstawiają się następująco: I miejsce – ZSRCKU w Żarnowcu, II miejsce – Zespół Szkół Samochodowych w Pszczynie, III miejsce – Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim.
JAN PAWEŁ II PATRONEM NASZEJ SZKOŁY
21 kwietnia 2009 roku odbyła się uroczystość nadania imienia Jana Pawła II szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu. Takie imię szkoły to wielka chluba i zaszczyt, ale też duża odpowiedzialność spoczywająca na uczniach. Takie imię zobowiązuje! Papież jest niewątpliwie wielkim autorytetem moralnym. Czy sprostamy takiemu wyzwaniu? Postaramy się przybliżyć postać Papieża i zastanowić się, w czym tkwi jego fenomen? Dlaczego na spotkania z Nim przybywało tysiące młodych ludzi? Dlaczego młodzi tak chętnie słuchali słów Ojca Świętego?
Uroczystość uświetniło przybycie wielu gości: m.inn. sekretarza papieża Jana Pawła II - kardynała Stanisława Dziwisza oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca - Śląsk.

Z okazji tej uroczystości wydany został biuletyn przedstawiający historię naszej szkoły.
„Posadź swoje drzewko”
17 kwietnia 2009 r. w naszej szkole odbyła się akcja „posadź swoje drzewko” . Wokół budynku posadzono 111 drzewek i krzewów ozdobnych. Fundusze na ich zakup pozyskano ze środków Fundacji Ekologicznej „Silesia”. W akcję było zaangażowanych wielu uczniów, którzy z zapałem pomagali w kopaniu dołków i podlewaniu, a później w pracach pielęgnacyjnych. Część drzewek szczepionych została posadzona w ogródku szkolnym znajdującym się przy frontowej ścianie szkoły. Uzupełniliśmy w ten sposób nasadzenia już istniejące. Na terenie najbardziej nasłonecznionym, to jest z tyłu szkoły, powstał szpaler z krzewuszki, natomiast wzdłuż drogi wjazdowej posadziliśmy brzozy. Akcja była doskonałą lekcją ekologii i udowodniła, że wspólną pracą można wiele osiągnąć
Dzień Otwarty Szkoły
Już drugi raz w tym roku szkoła wyszła na przeciw gimnazjalistom i zorganizowała 25 marca „Dzień Otwarty”. Mimo brzydkiej pogody, goście dopisali licznie. Odwiedzili nas uczniowie z Żarnowca, Rokitna, Kroczyc, Ogrodzieńca, Wierbki, Kozłowa. Przybyło też wiele innych osób zainteresowanych naszą placówką. W tym dniu każdy mógł przyjrzeć się szkole z bliska i zapoznać się z proponowaną ofertą edukacyjną na rok 2009/2010. Uczniowie poznali kierunki kształcenia, profile klas oraz perspektywy późniejszej pracy. Obejrzeli występ muzyczny, pokaz gimnastyki artystycznej, pokaz walk obronnych, przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Dużą atrakcją były prezentacje 5 Batalionu Wojsk Chemicznych, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Państwowej Straży Pożarnej oraz pokazy odbicia zakładników przez grupę specjalną Straży Ochrony Kolei i sztuki walki obronnej przedstawicieli IPA, reprezentantów Polski w Ju-jitsu, którzy patronują klasie zarządzania kryzysowego. Niestety, ze względu na warunki pogodowe, nie był możliwy pokaz w stadninie koni w Udorzu, który musiała zastąpić prezentacja multimedialna. Od godziny 12.00 do 15.00 szkołę mogły odwiedzać osoby zainteresowane ofertą edukacyjna dla dorosłych, w ramach unijnego projektu Szkoła Otwarta Dla Dorosłych. Mamy nadzieję, że ten dzień ułatwi uczniom podjąć właściwą decyzję i przekona do wyboru naszej szkoły.
Cała Polska czyta dzieciom
W ramach szkolnego Koła Recytatorskiego w każdą środę uczennice z naszej szkoły idą z wizytą do żarnowieckiego przedszkola, przeczytać najmłodszym bajkę. Bajki czytają uczennice z klasy III TA: Iwona Binkiewicz, Paulina Paleczek, Katarzyna Mazur oraz z klasy II THK/TR: Aneta Kamińska, Magdalena Wojciechowska, Kamila Kubiczek, Dagmara Szymborska, Edyta Żmuda, Magdalena Podeszwa, Małgorzata Pelon, Paulina Olejniczak. Ostatnio do dziewcząt dołączył Grzegorz Siejka z klasy IV TA.
Dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia – to tylko jedne z bajek, których z uwagą wysłuchały już przedszkolaki. Uczniowie najczęściej czytają w parach z podziałem na role – daje to maluchom możliwość lepszego wyobrażenia sobie przedstawionych scen, a postacie stają się dla nich bardziej rzeczywiste. Osoby, które czytają dzieciom bajki mają z nimi dobry kontakt oraz posiadają umiejętność płynnego czytania. Spotkania te sprawiają przedszkolakom ogromną przyjemność, natomiast nasi uczniowie mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności recytatorskich. Może i Ty chcesz spróbować swoich sił?
                                                                                      Magdalena Podeszwa
Dzień Otwarty Szkoły
06 lutego 2009 r. miał miejsce w naszym zespole szkół pierwszy etap dni otwartych dla młodzieży gimnazjalnej z ościennych województw: małopolskiego i świętokrzyskiego, gdzie jeszcze trwały zajęcia edukacyjne. W ramach promocji szkoły zorganizowaliśmy dla gimnazjalistów halowy turniej piłki nożnej o Puchar Rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Zwyciężyli uczniowie z Sędziszowa. Kolejne miejsca zajęły gimnazja z Charsznicy, Tczycy, Miechowa, Żarnowca i Kozłowa. Na zakończenie okazały puchar wręczył najlepszym przybyły specjalnie na turniej Jego Magnificencja Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach Profesor Zbigniew Waśkiewicz. Gratulował zwycięzcom, zachęcał do uprawiania sportu i w przyszłości do wstąpienia w mury Jego uczelni. Wszyscy biorący udział w turnieju zawodnicy otrzymali z rąk Rektora cenne, okolicznościowe książki o tematyce sportowej. Gratulacje składali im również Szef Gabinetu Rektora – Pan Krzysztof Nowak, wykładowca uczelni – pułkownik Marek Zawartka oraz Prezes Akademickiego Związku Sportowego – Pan Jan Marek.
O teraźniejszość i przyszłość Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu troszczą się od lat władze powiatu. Tym bardziej więc było miło gościć w dniu otwartym życzliwych nam bardzo – Starostę Powiatu Zawierciańskiego – Pana Ryszarda Macha i Członka Zarządu Powiatu Zawierciańskiego – Pana Jana Grelę. Podczas gdy na hali rozgrywane były kolejne mecze, grupy gimnazjalistów zwiedzały szkołę, pracownie i uczestniczyły w profesjonalnej prezentacji multimedialnej poszczególnych kierunków kształcenia. Nasi nauczyciele musieli również odpowiadać na liczne i często szczegółowe pytania zainteresowanych. Chętni mogli także obejrzeć maszyny i ciągniki oraz poznać historię i specyfikę szkoły.
Uroczyste ślubowanie klas pierwszych

7 listopada odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Rozpoczęło się przemarszem na czele z orkiestrą z Dzwono-Sierbowic na Mszę św. do kościoła parafialnego. Po mszy delegacja szkoły złożyła wiązankę kwiatów na płycie upamiętniającej poległych w czasie wojny. W zorganizowanym szyku młodzież, nauczyciele, rodzice i goście przy dźwiękach historycznych marszy wrócili do szkoły. Sensację i duże zainteresowanie wzbudzili umundurowani uczniowie klasy zarządzania kryzysowego i uczniowie we frakach z pionu końskiego. Cały przemarsz i ceremonię ślubowania w historycznym mundurze ułana prowadził jeździec Szwadronu Ułanów z Krakowa, uczeń kl. IV THK – Piotr Staniszewski. Na ślubowanie przybyło wielu dostojnych gości, m.in. Starosta Powiatu Zawierciańskiego – Pan Ryszard Mach, członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego – Pan Jan Grela, radna Rady Powiatu Zawierciańskiego – Pani Elżbieta Ciapa, zastępca dowódcy V Batalionu Wojsk Chemicznych w Tarnowskich Górach, przedstawiciele Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Okolicznościową oprawę artystyczną przygotowała profesjonalnie młodzież pod kierunkiem Pani Agnieszki Hajdugi. Samo ślubowanie, oceniane wysoko później przez gości, spełniło wszystkie wymogi formalne i było dużym i miłym dla wszystkich zebranych zaskoczeniem. Pragniemy, by od tego roku uroczystości tego typu weszły na stałe do ceremoniału szkoły.
II Edycja konkursu „Jazda sprawnościowa i bezpieczna obsługa ciągnika”
17 października 2008 roku w ZSRCKU w Żarnowcu odbył się konkurs „Jazdy sprawnościowej i bezpiecznej obsługi ciągnika”, w którym wzięło udział sześć drużyn. Uczniowie szkół rolniczych z: Sichowa Dużego, Nakła Śląskiego, Ornontowic, Chrobrza, Moszczanicy, przybyli na konkurs wraz z opiekunami. Opiekę nad reprezentantami naszej szkoły sprawowali pan Mirosław Wawer oraz pan Jacek Kijowski. II Edycja konkursu została zorganizowana przez pana Roberta Florka i składała się z dwóch etapów: teoretycznego oraz praktycznego. Uczestnicy musieli pokonać różne etapy konkursu:
1. Znajomość zagadnień związanych z mechanizacją rolnictwa.
2. Wykonanie obsługi codziennej ciągnika.
3. Jazdę sprawnościową ciągnikiem z przyczepą.
4. Przeładunek i ustawianie beli słomy.
I miejsce wywalczyła drużyna z Ornontowic w składzie: Paweł Niedolecki i Łukasz Dyrda, II - drużyna z Sichowa Dużego w składzie: Mariusz Malanowicz i Mateusz Kiępiński, III - drużyna z Żarnowca w składzie: Kamil Micuła (III TR) i Dominik Nowak (IV TR). Ponadto najlepsze wyniki w testach osiągnął Kamil Micuła, w jeździe sprawnościowej ciągnikiem Dominik Nowak, a w układaniu stogu z beli słomy Mateusz Łukasik z Chrobrzy.
Nagrody zwycięzcom wręczyli sami fundatorzy: pani dyrektor Ewa Śrubarczyk - klawiatury komputerowe i zegary, pan Starosta Powiatu Zawierciańskiego Ryszard Mach - encyklopedie, członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego pan Jan Grela - puchary, przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy pan Arkadiusz Kusa - subwoofery oraz przedstawiciel KRUS-u w Katowicach pan Łukasz Duda - DVD. Wszystkim nagrodzonym w konkursie serdecznie gratulujemy.
Przegląd koni Udórz 2008

We wrześniu na stadninie koni w Udorzu odbył się przegląd koni, w którym aktywnie brali udział uczniowie Technikum Hodowli Koni.
Oto kilka najciekawszych zdjęc z tego przeglądu.
Wizyta uczniów naszej szkoły w Rumunii
9 września o godzinie 1:00 nauczyciele ( pani Marta Witkowska, pani Agnieszka Hajduga, pan Wojciech Bieniek i pan Robert Florek”zdj. 39”) wraz z 13 uczniami ZSRCKU w Żarnowcu wyruszyli na wycieczkę do Rumunii, która odbyła się w ramach współpracy Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego w Żawierciu woj. Śląskiego z okręgiem Suczawa”zdj.4”. Na zaproszenie tamtejszych władz gościliśmy w zaprzyjaźnionej z nami szkole o profilu rolniczym w Falticzeni. Podróż była długa, drogi kręte i strome(48), ale dzięki wspaniałym kierowcom dotarliśmy szczęśliwie na miejsce. Długie godziny jazdy umilały zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy oraz niesłabnące poczucie humoru naszych uczniów i „pilota wycieczki”. W Rumunii czekał już na nas pan Józef Krupach(34), który towarzyszył nam podczas całego pobytu i dołożył wszelkich starań, abyśmy czuli się tam jak u siebie w domu. Program wycieczki był bardzo napięty: wizyta w Urzędzie Wojewódzkim, zwiedzanie Muzeum Historycznego, okolicznych zamków, zabytkowych monasterów, winnic wraz z degustacją trunków, wycieczki po górskich szlakach”zdj.7,24,35,45. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że było to 6 wspaniałych dni, podczas których poznaliśmy rumuńską historię, kulturę, zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i skosztowaliśmy potraw tamtejszej kuchni.(36)
Wizyta młodzieży rumuńskiej w ZSRCKU

W dniach 25.07. do 2.08.2008 r. dzięki współpracy międzyregionalnej województwa śląskiego z okręgiem Suczawa (Rumunia) gościliśmy w naszej szkole grupę młodzieży z Rumunii wraz z opiekunem panem Józefem Krupaczem. Podczas tygodniowego pobytu nauczyciele starali się przybliżyć gościom polską kulturę oraz pokazać najciekawsze miejsca i zabytki.
Wojewódzki Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego
W dniu 31.05.2008 r. odbył się w Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu XII finał Wojewódzkiego Turnieju Motoryzacyjnego. Wzięło w nim udział dziewięć trzyosobowych drużyn z całego województwa, które do finału dostały się drogą eliminacji rejonowych. Turniej składał się z kilku konkurencji: znajomość przepisów ruchu drogowego, pierwsza pomoc, jazda sprawnościowa motorowerem i samochodem, codzienna obsługa motoroweru, historia motoryzacji. Współorganizatorami turnieju było: Kuratorium Oświaty w Katowicach, Komenda Wojewódzka i Powiatowa Policji, Polski związek motorowy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Z.S.R.C.K.U. w Żarnowcu.
Dzięki staraniom organizatorów znaleziono wielu sponsorów, którzy przygotowali wiele atrakcyjnych nagród m.in.: 6 rowerów, namioty, plecaki, MP3, radioodtwarzacze, rakiety tenisowe i wiele innych. Każda z uczestniczących drużyn otrzymała nagrody. Za techniczną oprawę imprezy organizatorzy mieli wiele słów uznania dla dyrekcji i nauczycieli ZSRCKU w Żarnowcu, gdzie finał wojewódzki odbył się już po raz trzeci. Podjęto starania, by tutaj zorganizować finał ogólnopolski.
Wyniki turnieju przedstawiają się następująco: I miejsce – ZSRCKU w Żarnowcu, II miejsce – Zespół Szkół Rolniczych w Międzyświeciu, III miejsce – Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim. Drużyna ZSRCKU w Żarnowcu w składzie: Grzegorz Siejka, Łukasz Wach, Mariusz Zagała wraz z opiekunem Robertem Florkiem wyjedzie 05.06.2008 r. na finał ogólnopolski do Białej Podlaskiej.
Nowoczesna szkoła
Dnia 4 kwietnia Paweł Tkacz przedstawiciel firmy Agros-Wrońscy przekazał do testowania Dyrekcji Szkoły Rolniczej w Żarnowcu ciągnik marki New Holland T7550 wraz agregatem uprawowo siewnym firmy Kongskilde. Dzięki uprzejmości firmy Agros-Wrońscy uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami mechanizacji rolnictwa nie tylko w teorii ale również w praktyce na polu szkoły. Uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami podczas programowania komputerów ciągnika oraz agregatu uprawowo-siewnego i pracą w polu tym zestawem, który był wart ponad pół miliona zł.
Konkurs Jazdy Sprawnościowej i Bezpiecznej Obsługi Ciągnika
Dnia 18 października 2007 roku w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu odbył się Konkurs Jazdy Sprawnościowej i Bezpiecznej Obsługi Ciągnika o Puchar Starosty Powiatu Zawierciańskiego i Prezesa Śląskiej Izby Rolniczej W konkursie udział wzięły drużyny szkół: ZSR Międzyświeć, ZSP Ornontowice, ZSR Sichów Duży, ZSRAiO Nakło Śląskie, ZS Książ Wielki, ZSAiO Moszczanica oraz ZSRCKU Żarnowiec. Konkurs obejmował konkurencje: część teoretyczną - test oraz część praktyczną - agregowanie sprzętu i jazdę sprawnościową. Klasyfikacja końcowa: 1. ZSRCKU Żarnowiec 2. ZSR Międzyświeć 3. ZSR Sichów Duży 4. ZSP Ornontowice 5. ZS Książ Wielki 6. ZSRAiO Nakło Śląskie 7. ZSAiO Moszczanica


Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu
ul. Krakowska 25, 42-439 Żarnowiec, tel.: 32 644 90 80, fax: (032)6473400, e-mail: zsr.zarnowiec@poczta.fm

Copyright by KRYSTIAN GRELA - wszelkie prawa zastrzeżone.

banner